Darovací smlouva na byt vzor: Jak sepsat a na co si dát pozor?

Darovací Smlouva Na Byt Vzor

Písemná forma smlouvy

Darovací smlouva na byt musí být bezpodmínečně uzavřena v písemné formě. Nestačí tedy pouhé ústní ujednání mezi dárcem a obdarovaným. Písemná forma smlouvy je v tomto případě zákonným požadavkem, jehož nedodržení má za následek absolutní neplatnost darovací smlouvy. Jinými slovy, pokud by darovací smlouva na byt nebyla písemná, jako by vůbec neexistovala a k převodu vlastnického práva k bytu by nedošlo.

Písemná forma darovací smlouvy na byt splňuje hned několik důležitých funkcí. Zaprvé, slouží jako důkaz o tom, že k darování bytu skutečně došlo a za jakých podmínek. Zadruhé, písemná forma chrání obě smluvní strany, tedy jak dárce, tak i obdarovaného, před případnými budoucími spory. A zatřetí, písemná forma darovací smlouvy je nezbytná pro zápis změny vlastníka v katastru nemovitostí.

Při sepisování darovací smlouvy na byt je vhodné využít některý z dostupných vzorů darovací smlouvy na byt. Tyto vzory jsou zpravidla dostupné online nebo u advokátů a notářů. Využití vzoru darovací smlouvy na byt vám usnadní proces sepisování smlouvy a zároveň minimalizuje riziko, že by smlouva obsahovala nějaké formální nedostatky.

I v případě, že se rozhodnete využít vzor darovací smlouvy na byt, je vždy vhodné nechat si finální verzi smlouvy zkontrolovat advokátem. Advokát posoudí, zda smlouva odpovídá vašim individuálním potřebám a zda neobsahuje žádné pro vás nevýhodné klauzule.

Obsah darovací smlouvy

Darovací smlouva na byt musí obsahovat přesné a jednoznačné informace, aby byla platná a vymahatelná. Základní náležitostí je identifikace smluvních stran, tedy dárce a obdarovaného. U fyzických osob uvádíme jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a číslo občanského průkazu. U právnických osob je nutné uvést název, sídlo, IČO a údaje o statutárním orgánu. Dále je nezbytné detailně popsat předmět darování, tedy byt. Specifikujte jeho umístění (adresa, číslo bytu, popis budovy), výměru, počet podlaží, příslušenství (např. sklep, garáž) a další relevantní informace. Nedílnou součástí je prohlášení dárce, že je s bytem oprávněn nakládat a že na něm neváznou žádná práva třetích osob (např. zástavní právo, věcné břemeno). Obdarovaný by měl v darovací smlouvě vyjádřit souhlas s přijetím daru. Vzor darovací smlouvy na byt je užitečným pomocníkem, ale vždy je vhodné konzultovat jeho obsah s odborníkem, například s právníkem. Ten posoudí specifika daného případu a zajistí, aby smlouva byla v souladu s platnou legislativou a chránila zájmy obou smluvních stran.

Popis bytu

Předmětem darování je byt č. ..., nacházející se v domě č. p. ... na ulici ... v katastrálním území ..., obec ..., okres ..., zapsaný v katastru nemovitostí vedeném Katastrálním úřadem pro ... na listu vlastnictví č. ... Pro lepší představu o darovaném bytě uvádíme jeho podrobný popis:

darovací smlouva na byt vzor

Byt se nachází v ... patře (případně zvýšeném přízemí, podkroví apod.) domu a je dispozičně řešen jako ... (např. 2+kk, 3+1). Celková podlahová plocha bytu činí ... m2. K bytu náleží ... (např. balkon, sklepní kóje, podíl na společných prostorách domu).

Byt je v současné době v ... stavu (např. dobrý, udržovaný, vyžadující rekonstrukci). Vybavení bytu je předmětem darovací smlouvy pouze v případě, že je to v ní výslovně uvedeno.

Dům, ve kterém se byt nachází, je ... (např. cihlový, panelový) a je v ... stavu (např. dobrý, zateplený, po rekonstrukci). V domě je k dispozici ... (např. výtah, kočárkárna, kolárna).

Okolí domu je ... (např. klidné, s dostatkem zeleně, s dobrou dostupností MHD). V blízkosti domu se nachází ... (např. škola, školka, obchod, lékař).

Účastníci smlouvy

V darovací smlouvě na byt vystupují dvě strany: dárce a obdarovaný. Dárcem je vlastník bytu, který se ho rozhodl bezplatně převést na jinou osobu, tedy na obdarovaného. Důležité je, aby dárce byl k tomuto právnímu jednání plně způsobilý, tzn. aby byl starší 18 let, nebyl omezen ve svéprávnosti a byl schopen posoudit dosah svého jednání. Obdarovaným se pak může stát fyzická i právnická osoba, bez ohledu na to, zda se jedná o osobu blízkou či cizí. Vzor darovací smlouvy na byt obvykle obsahuje kolonky pro uvedení jména, příjmení, adresy trvalého pobytu a data narození obou zúčastněných stran. V případě právnické osoby je nutné uvést i její název, sídlo a IČO. Pro platnost darovací smlouvy na byt je nezbytné, aby ji obě strany podepsaly.

Vlastnictví bytu

Vlastnictví bytu představuje komplexní právní vztah, který s sebou nese nejen práva, ale i povinnosti. Jedním ze způsobů, jak vlastnictví bytu nabýt, je darovací smlouva. Darovací smlouva na byt musí splňovat specifické náležitosti, aby byla platná. Pro usnadnění celého procesu existují vzory darovací smlouvy na byt, které slouží jako vodítko. Je však důležité si uvědomit, že každý případ je individuální a vzorová smlouva nemusí postihovat všechny specifické okolnosti. Proto je vždy vhodné konzultovat darovací smlouvu s odborníkem, například s advokátem, který posoudí její obsah a upozorní na případná rizika. Vlastnictví bytu získané darováním může mít daňové dopady, a proto je vhodné se informovat o aktuální daňové legislativě.

darovací smlouva na byt vzor

Práva a povinnosti

uzavřena níže uvedeného dne, měsíce a roku mezi:

Smluvní strany

Dárce:
[Jméno a příjmení]
[Datum narození]
[Adresa trvalého pobytu]
(dále jen "dárce")

a

Obdarovaný:
[Jméno a příjmení]
[Datum narození]
[Adresa trvalého pobytu]
(dále jen "obdarovaný")

I. Předmět darování

1. Dárce je výlučným vlastníkem bytu č. [číslo bytu], nacházejícího se v domě č.p. [číslo popisné], na pozemku parc. č. [číslo parcely], v katastrálním území [katastrální území], obec [obec], zapsaného v katastru nemovitostí vedeném Katastrálním úřadem pro [kraj], Katastrální pracoviště [město], na listu vlastnictví č. [číslo listu vlastnictví] (dále jen "byt").

2. Dárce daruje touto smlouvou obdarovanému byt specifikovaný v čl. I. odst. 1 této smlouvy a obdarovaný tento dar přijímá.

II. Prohlášení dárce

1. Dárce prohlašuje, že je výlučným vlastníkem darovaného bytu a je oprávněn s ním nakládat.

2. Dále prohlašuje, že na bytě neváznou žádná zástavní práva, věcná břemena ani jiná omezení vlastnického práva, a že třetí osoby nemají k bytu žádná předkupní práva.

III. Prohlášení obdarovaného

1. Obdarovaný bere na vědomí, že darovaný byt přebírá do svého výlučného vlastnictví se všemi právy a povinnostmi s tím spojenými.

2. Zavazuje se, že byt bude užívat řádně a v souladu s jeho účelem.

3. Obdarovaný dále prohlašuje, že byl seznámen s právním a faktickým stavem darovaného bytu, a že jej v tomto stavu přijímá.

IV. Další ujednání

1. Dárce se zavazuje, že obdarovanému umožní klidné užívání bytu a předá mu veškeré doklady a klíče potřebné k užívání bytu.

2. Obdarovaný je povinen dar přijmout a převzít.

3. Smluvní strany berou na vědomí, že darování bytu podléhá dani z darování, kterou je povinen uhradit obdarovaný.

V. Závěrečná ustanovení

1. Tato smlouva je sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž každá smluvní strana obdrží jedno.

2. Tato smlouva nabývá platnosti a účinnosti dnem podpisu oběma smluvními stranami.

V [Místo], dne [Datum]

_________________________
Dárce

_________________________
Obdarovaný

Odmítnutí daru

V některých případech může obdarovaný dar odmítnout. Důležité je, aby odmítnutí proběhlo jednoznačně a včas. Nejlepší formou je písemné vyjádření doručené dárci, a to nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy se obdarovaný o daru dozvěděl. V odmítnutí daru by mělo být jasně uvedeno, o jaký dar se jedná a z jakého důvodu jej obdarovaný odmítá. Pokud by obdarovaný s darem nakládal jako s vlastním, ačkoliv jej původně odmítnout chtěl, mohlo by to být vnímáno jako konkludentní přijetí daru.

darovací smlouva na byt vzor

Odmítnutí daru má zásadní význam v kontextu darovací smlouvy na byt. Vzor darovací smlouvy na byt obvykle obsahuje ustanovení o možnosti odmítnutí daru. Pokud obdarovaný dar odmítne, darovací smlouva nenabude účinnosti a byt zůstane ve vlastnictví dárce.

Existuje několik důvodů, proč by obdarovaný mohl dar bytu odmítnout. Může se jednat o obavu z vysokých nákladů na jeho údržbu, o nezájem o byt v dané lokalitě, o složité rodinné vztahy, nebo o jiné osobní důvody.

Vrácení daru

Vrácení daru, tedy darovaného bytu, není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Darovací smlouva na byt, ať už se jedná o vzor darovací smlouvy na byt stažený z internetu nebo o smlouvu sepsanou advokátem, je právně závazný dokument. Obdarovaný tak získává do svého vlastnictví byt a s ním spojená práva a povinnosti. Pro vrácení daru nestačí pouhé rozhodnutí dárce, ale musí existovat závažné důvody, které zákoník definuje.

Jedním z nich je tzv. nevděk, kdy se obdarovaný chová k dárci způsobem odporujícím dobrým mravům. Může se jednat o fyzické útoky, psychické týrání, ale i o zanedbávání péče o starého a nemocného dárce. Dalším důvodem pro vrácení daru může být nouze dárce, kdy se dostane do tíživé životní situace a darovaný byt je jeho jediným majetkem.

Je důležité si uvědomit, že vrácení daru je krajním řešením a je vždy vhodné nejprve zvážit všechny možnosti a pokusit se o dohodu. V případě sporu o vrácení daru je pak nutné obrátit se na soud, který posoudí oprávněnost požadavku dárce.

Daň z darování

V případě darování bytu je důležité vědět, zda se na vás vztahuje daň z darování. Dobrou zprávou je, že od roku 2014 je daň z darování v České republice zrušena pro případy darování mezi blízkými osobami. To znamená, že pokud darujete byt například svému dítěti, rodiči, prarodiči nebo vnukovi, daň z darování platit nebudete. Stejně tak je tomu i v případě darování mezi manželi.

Srovnání služeb pro získání vzoru darovací smlouvy na byt
Vlastnost Advokát Online služba
Cena Od 5 000 Kč Od 500 Kč
Doba vyhotovení 1-2 týdny Ihned ke stažení
Možnost úprav na míru Ano Omezeně / Za příplatek
Dostupnost konzultace Ano Omezeně / Za příplatek

Pro darování bytu mezi blízkými osobami je však nutné dodržet určité podmínky. Především je nutné sepsat darovací smlouvu na byt, a to ve formě notářského zápisu. Vzor darovací smlouvy na byt vám může poskytnout notář, případně si jej můžete stáhnout z internetu. Důležité je, aby darovací smlouva obsahovala všechny náležitosti dané zákonem, jinak by mohla být neplatná.

darovací smlouva na byt vzor

I když se na vás daň z darování v případě darování bytu blízké osobě nevztahuje, je vhodné se o této problematice informovat u odborníka, například u notáře nebo daňového poradce. Ten vám poskytne aktuální informace a pomůže vám s vyřízením všech formalit.

Notářské ověření podpisů

V některých případech je pro platnost darovací smlouvy na byt vyžadováno notářské ověření podpisů. Toto ověření slouží jako dodatečná pojistka a garance pravosti dokumentu. Notář ověří totožnost zúčastněných stran a potvrdí, že podpisy na smlouvě jsou skutečně jejich. Ověření podpisů u notáře je zpoplatněno dle notářského tarifu.

Notářské ověření podpisů je vyžadováno zejména v situacích, kdy darovací smlouva převádí vlastnické právo k nemovitosti. V případě darování bytu se tedy bez notáře neobejdete. Jeho úřední razítko a podpis dodají dokumentu punc oficiálnosti a právní síly.

Přestože vzor darovací smlouvy na byt snadno najdete online, doporučuje se konzultace s odborníkem. Notář či advokát vám pomůže s formulací smluvních ustanovení tak, aby odpovídaly vaší konkrétní situaci a chránily vaše zájmy.

Katastr nemovitostí

V rámci procesu darování bytu hraje Katastr nemovitostí klíčovou roli. Jde o veřejný seznam, kde jsou evidovány všechny nemovitosti v České republice, tedy i byty. V Katastru nemovitostí najdete informace o vlastníkovi bytu, jeho velikosti, umístění a případném zatížení hypotékou nebo jiným věcným břemenem.

Před darováním bytu je nezbytné si z Katastru nemovitostí vyžádat výpis z listu vlastnictví. Tento dokument slouží k ověření, zda je dárce skutečně vlastníkem bytu a zda na nemovitosti neváznou žádná omezení. Výpis nesmí být starší než 3 měsíce.

darovací smlouva na byt vzor

Samotné darování bytu se do Katastru nemovitostí zapisuje na základě darovací smlouvy. Ta musí mít písemnou formu a podpisy účastníků musí být úředně ověřeny. K návrhu na vklad do Katastru nemovitostí je potřeba přiložit i další dokumenty, jako je například znalecký posudek nebo daňové přiznání.

Po podání návrhu na vklad Katastr nemovitostí provede zápis do cca jednoho měsíce. Teprve zápisem darovací smlouvy do Katastru nemovitostí dochází k převodu vlastnického práva k bytu z dárce na obdarovaného.

Pro usnadnění celého procesu existují online dostupné vzory darovací smlouvy na byt. Tyto vzory obsahují všechny náležitosti, které musí darovací smlouva splňovat, a usnadní vám tak její sepsání. I v případě použití vzoru je však vhodné konzultovat darovací smlouvu s právníkem, aby byla v souladu s vaší konkrétní situací.

Účinnost darovací smlouvy

Darovací smlouva na byt, ať už se řídíte dostupným vzorem darovací smlouvy na byt nebo necháváte její sepsání na odborníkovi, nabývá účinnosti splněním zákonem stanovených podmínek. Nestačí tedy pouhé podepsání dokumentu. Pro bezproblémový převod vlastnického práva k bytu je nezbytné, aby byla darovací smlouva na byt sepsána písemně a podepsána oběma smluvními stranami, tedy dárcem i obdarovaným. Dalším krokem je pak vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, o který je nutné požádat příslušný katastrální úřad. Teprve zápisem do katastru nemovitostí se stává obdarovaný právoplatným vlastníkem darovaného bytu. Až do tohoto okamžiku zůstává byt v majetku dárce. Je důležité si uvědomit, že i drobné chyby ve smlouvě, například v údajích o smluvních stranách nebo v popisu darovaného bytu, mohou vést k zamítnutí vkladu ze strany katastrálního úřadu. Proto je vhodné svěřit sepsání darovací smlouvy na byt do rukou odborníka, například advokáta, který zajistí, aby dokument splňoval veškeré zákonné náležitosti a proces převodu vlastnictví proběhl bez komplikací.

Publikováno: 16. 08. 2024

Kategorie: právo