Darovací smlouva nemovitost vzor: Máme pro vás vzor ke stažení zdarma!

Darovací Smlouva Nemovitost Vzor

Písemná forma

Důležitou podmínkou platnosti darovací smlouvy na nemovitost je její písemná forma. Nestačí tedy pouhé ústní ujednání mezi dárcem a obdarovaným. Smlouva musí být sepsána písemně a podepsána oběma smluvními stranami. Vlastnoruční podpisy účastníků na smlouvě musí být úředně ověřeny, například na poště, Czech POINTu nebo u notáře. Ověření podpisů zajišťuje jejich pravost a zamezuje případným sporům o to, zda se jedná skutečně o podpisy smluvních stran.

Pro darovací smlouvu na nemovitost neexistuje žádný oficiální formulář. Je však vhodné využít některý z dostupných vzorů darovací smlouvy, které jsou k dispozici online nebo u právníků. Vzor darovací smlouvy na nemovitost vám pomůže se zorientovat v problematice a zajistí, že ve smlouvě nebudou chybět žádné důležité náležitosti. Mezi ně patří například přesná identifikace smluvních stran, popis darované nemovitosti, prohlášení dárce o jeho vlastnictví k nemovitosti a prohlášení obdarovaného, že dar přijímá.

Využití vzoru darovací smlouvy na nemovitost je vhodné i z toho důvodu, že obsahuje ustanovení, která by vás nemusela napadnout, ale jsou pro platnost a bezproblémový průběh darování důležitá.

Přesná identifikace nemovitosti

Pro bezproblémový průběh darování a platnost darovací smlouvy je nezbytná přesná a jednoznačná identifikace předmětu darování, tedy nemovitosti. Nestačí uvést pouze adresu, ale je nutné popsat nemovitost do všech detailů tak, aby nemohlo dojít k záměně s jinou nemovitostí.

V darovací smlouvě musí být uvedeno:

  • Katastrální území, ve kterém se nemovitost nachází
  • Číslo parcely, na které nemovitost stojí, a její výměra
  • Číslo popisné domu, pokud se jedná o stavbu
  • Podíl na nemovitosti, pokud je darována pouze jeho část
  • List vlastnictví, kde je nemovitost zapsána, a číslo vkladu

Tyto údaje jsou nezbytné pro jednoznačnou identifikaci nemovitosti v katastru nemovitostí. Doporučuje se také uvést další specifikace, jako je např. účel využití nemovitosti (bytový dům, rodinný dům, pozemek), aby byla minimalizována možnost pochybností.

Pro získání těchto údajů je vhodné nahlédnout do výpisu z katastru nemovitostí, který je veřejně dostupný. Lze ho získat online, na Czech POINTu nebo na příslušném katastrálním úřadě. Správnost a úplnost údajů v darovací smlouvě je klíčová pro bezproblémový průběh darování a zamezení případným sporům v budoucnosti.

Údaje o účastnících (dárce, obdarovaný)

V darovací smlouvě na nemovitost je nezbytné pečlivě uvést veškeré identifikační údaje jak dárce, tak i obdarovaného. U fyzických osob se jedná o jméno a příjmení, datum a místo narození, rodné číslo a trvalé bydliště. Pokud je dárcem nebo obdarovaným cizinec, uvádí se státní příslušnost a číslo pasu nebo jiného obdobného dokladu. U právnických osob je nutné uvést název, sídlo, identifikační číslo a statutární orgán. Důležité je také uvést údaje o zápisu dárce v katastru nemovitostí, a to číslo listu vlastnictví, katastrální území a obec, kde se nemovitost nachází. Tyto údaje slouží k jednoznačné identifikaci dárce jako vlastníka nemovitosti. Přesné a úplné údaje o účastnících smlouvy jsou zásadní pro platnost darovací smlouvy a pro bezproblémový převod vlastnického práva k nemovitosti. V případě nepřesností nebo neúplných údajů hrozí, že katastrální úřad smlouvu odmítne zapsat a převod vlastnictví se neuskuteční.

darovací smlouva nemovitost vzor

Darovací smlouva na nemovitost je právní dokument, který vyžaduje preciznost a znalost právních předpisů. Vzor takové smlouvy je dobrým začátkem, ale vždy je nutné konzultovat detaily s odborníkem.

Božena Němcová

Ověření podpisů u notáře

Darovaní nemovitosti je velký krok a je důležité, aby vše proběhlo v souladu se zákonem. Jedním z klíčových aspektů je ověření podpisů účastníků na darovací smlouvě. Ověření podpisů, nejčastěji u notáře, zajišťuje jejich pravost a zamezuje pozdějším sporům o platnost darovací smlouvy. Notář ověří totožnost účastníků na základě jejich platných dokladů a potvrdí, že podpisy na smlouvě učinili svobodně a s plným vědomím obsahu dokumentu. Ověření podpisů u notáře je sice zpoplatněno, ale tato investice se vyplatí, protože posiluje právní jistotu všech zúčastněných stran. Bez ověřených podpisů je darovací smlouva na nemovitost neplatná a nelze ji zapsat do katastru nemovitostí. Pro hladký průběh darování a zamezení komplikací v budoucnu je proto ověření podpisů u notáře nezbytné.

Vklad do katastru nemovitostí

Nedílnou součástí převodu nemovitosti na základě darovací smlouvy je i zápis změny vlastníka v katastru nemovitostí. Bez tohoto kroku není převod vlastnictví oficiální a nový majitel s nemovitostí nemůže volně nakládat. K návrhu na vklad do katastru nemovitostí je potřeba doložit několik dokumentů. Především je to originál nebo úředně ověřená kopie darovací smlouvy. Katastrální úřad dále vyžaduje doklad o zaplacení správního poplatku. Jeho výše se liší a je uvedena v sazebníku správních poplatků. V některých případech může katastrální úřad požadovat i další dokumenty, například geometrický plán, znalecký posudek nebo souhlasné prohlášení spoluvlastníků. Návrh na vklad do katastru nemovitostí se podává na příslušném katastrálním úřadě, a to buď osobně, poštou, nebo elektronicky. Lhůta pro vyřízení vkladu je ze zákona 30 dní, ve složitějších případech se však může protáhnout. Po úspěšném zápisu do katastru nemovitostí se stáváte právoplatným vlastníkem darované nemovitosti.

darovací smlouva nemovitost vzor

Daň z darování (v určitých případech)

V některých případech může být darování nemovitosti předmětem daně z darování. To se týká situací, kdy dárce a obdarovaný nejsou v přímé příbuzenské linii. Přímá příbuzenská linie zahrnuje osoby, které jsou v přímém příbuzenském vztahu, jako jsou rodiče a děti, prarodiče a vnoučata, manželé nebo registrovaní partneři. Pokud darujete nemovitost například sourozenci, tetě, strýcovi nebo kamarádovi, bude muset obdarovaný zřejmě daň z darování zaplatit.

Srovnání vzorů darovací smlouvy na nemovitost
Funkce Vzor A Vzor B
Cena Zdarma Placený
Dostupnost ke stažení Online Email
Jazyk Čeština Čeština, Angličtina

Výše daně z darování se odvíjí od hodnoty darované nemovitosti a od stupně příbuzenství mezi dárcem a obdarovaným. Čím je hodnota nemovitosti vyšší a čím vzdálenější je příbuzenský vztah, tím vyšší daň bude muset obdarovaný zaplatit. Pro výpočet daně z darování se používá daňové přiznání k dani z darování, které se podává do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém došlo k darování.

Pro darování nemovitosti je nezbytné sepsat darovací smlouvu, která musí splňovat náležitosti dané zákonem. Vzor darovací smlouvy na nemovitost je možné nalézt na internetu nebo vám s jeho sepsáním pomůže notář. Doporučuje se konzultovat daňové dopady darování nemovitosti s daňovým poradcem, abyste se vyhnuli případným komplikacím.

Odvolání daru (za specifických podmínek)

Darovací smlouva, ať už se jedná o vzor darovací smlouvy na nemovitost nebo darovací smlouvu nemovitost vzor, je obvykle vnímána jako konečné rozhodnutí. Existují však specifické podmínky, za kterých může dárce dar odvolat. Jednou z nich je tzv. nevděk obdarovaného, kdy se obdarovaný chová k dárci způsobem hrubě odporujícím dobrým mravům, například mu ubližuje, zanedbává jeho péči v nemoci nebo se dopouští trestné činnosti vůči jeho osobě. Další podmínkou je stav nouze dárce, kdy se dárce dostane do situace, že darovaná nemovitost je nezbytná k uspokojení jeho vlastní existenční potřeby, a to z důvodu, který dárce nezavinil. Důležité je zmínit, že odvolání daru je krajním řešením a podléhá přísným podmínkám. Nelze jej využít pouze z důvodu změny názoru dárce. V případě sporu o odvolání daru je vždy nutné obrátit se na soud, který posoudí oprávněnost odvolání s ohledem na všechny okolnosti případu.

darovací smlouva nemovitost vzor

Závazky spojené s nemovitostí

S darováním nemovitosti se pojí i jisté závazky. Nový vlastník by si měl být vědom povinností, které s vlastnictvím přichází. Mezi ně patří například platba daně z nemovitosti. Daň se platí každoročně a její výše se odvíjí od typu a lokality nemovitosti. Dále je nutné počítat s náklady na běžnou údržbu, opravy a případné rekonstrukce. V případě, že se na nemovitosti nachází hypotéka nebo jiné zástavní právo, je nutné tuto skutečnost zohlednit a informovat o ní obdarovaného. Ten by měl být seznámen s podmínkami úvěru a případnými riziky. Vzor darovací smlouvy na nemovitost by měl obsahovat ustanovení o těchto závazcích, aby se obě strany vyhnuly případným sporům. Je vhodné, aby darovací smlouva byla sepsána s pomocí odborníka, například advokáta, který zajistí její bezchybnost a soulad s platnou legislativou.

Věcná břemena a omezení vlastnického práva

Vzor darovací smlouvy na nemovitost a darovací smlouva nemovitost vzor jsou často vyhledávané termíny. Je ale důležité si uvědomit, že samotný vzor nestačí. Každá darovací smlouva je jedinečná a měla by být přizpůsobena konkrétní situaci. Zejména je důležité věnovat pozornost věcným břemenům a omezením vlastnického práva, která se k darované nemovitosti vztahují. Věcná břemena představují povinnost vlastníka nemovitosti strpět určitou činnost jiného oprávněného subjektu na dané nemovitosti. Typickým příkladem je právo chůze a jízdy přes pozemek, nebo povinnost vlastníka strpět vedení inženýrských sítí. Omezení vlastnického práva pak představují zákazy či omezení dispozic vlastníka s nemovitostí. Může se jednat například o zákaz zatížení nemovitosti zástavním právem, nebo povinnost nabídnout nemovitost nejprve k odkupu obci. Informace o věcných břemenech a omezeních vlastnického práva jsou zapsané v katastru nemovitostí. Před uzavřením darovací smlouvy je proto nezbytné si tyto informace ověři a zahrnout je do smlouvy. Pokud by darovací smlouva neobsahovala informace o existujících věcných břemenech a omezeních, obdarovaný by je musel respektovat, i když o nich nevěděl.

darovací smlouva nemovitost vzor

Publikováno: 16. 08. 2024

Kategorie: právo