Evropské volby: Jak získat volební průkaz a volit odkudkoliv?
Co je volební průkaz
Volební průkaz, někdy nazývaný také voličský průkaz, je dokument, který vám umožňuje hlasovat v evropských volbách mimo vaši obvyklou volební místnost. To se hodí, pokud víte, že v den voleb budete mimo své trvalé bydliště, ať už z důvodu dovolené, služební cesty nebo třeba hospitalizace. Průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemnou žádostí. O průkaz je potřeba požádat nejpozději 7 dní před volbami, v případě žádosti ze zahraničí pak nejpozději 15 dní před volbami. S volebním průkazem pak můžete hlasovat v kterékoli volební místnosti v České republice, a to tak, že se prokážete průkazem totožnosti a odevzdáte svůj volební průkaz. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz pro evropské volby je specifický pro dané volby a nelze ho použít pro jiné typy voleb.
K čemu slouží
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, zkráceně průkaz pro hlasování v evropských volbách, je dokument, který opravňuje voliče k účasti ve volbách do Evropského parlamentu mimo jeho trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, například kvůli dovolené, pracovní cestě nebo studiu, můžete o tento průkaz požádat a volit v jakémkoli jiném volebním okrsku na území České republiky. Průkaz pro hlasování v evropských volbách vám také umožňuje volit na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu je platný pouze pro dané volby a nelze ho použít pro jiné typy voleb, jako jsou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nebo prezidentské volby.
Kdo ho může získat
Volební průkaz, někdy nazývaný také průkaz pro hlasování v evropských volbách, je dokument, který vám umožňuje volit v evropských volbách i v případě, že se v den voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště. Získat ho může každý občan České republiky starší 18 let, který je zapsán ve stálém seznamu voličů. Není tedy nutné, abyste byli registrováni k trvalému pobytu v místě voleb. Stačí, když si o volební průkaz požádáte obecní úřad v místě vašeho trvalého bydliště. Žádost můžete podat osobně, poštou nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dní před volbami. Pokud se nacházíte v zahraničí, můžete o volební průkaz požádat zastupitelský úřad České republiky. Volební průkaz vám bude vydán zdarma a bude obsahovat vaše osobní údaje, jakož i informace o volbách, kterých se s ním můžete zúčastnit.
Jak o něj zažádat
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, zkráceně průkaz pro hlasování v evropských volbách, vám umožní volit i mimo vaši obvyklou volební místnost. O jeho vydání můžete požádat osobně na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku před volbami do 16 hodin. Pokud nestihnete osobní návštěvu, nezoufejte! Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat i písemně. Důležité je, aby vaše žádost dorazila na příslušný úřad nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je nutné žádost vlastnoručně podepsat. Od roku 2022 je možné o volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu požádat také online prostřednictvím Portálu občana. Tato možnost je dostupná až do 16 hodin druhého dne před volbami. Ať už zvolíte jakoukoli cestu, nezapomeňte, že volební průkaz vám bude vydán pro konkrétní volební okrsek.

Vlastnost | Volební průkaz pro Evropské volby | Volební průkaz pro běžné volby |
---|---|---|
Použití pro volby | Pouze pro volby do Evropského parlamentu | Pro všechny typy voleb (prezidentské, parlamentní, krajské, obecní) |
Platnost | Pouze pro dané volby do Evropského parlamentu | Až do vypršení platnosti občanského průkazu |
Lhůty pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu můžete podat na svém úřadě obce s rozšířenou působností. Důležité je podat žádost včas, abyste si zajistili možnost volit. Existují dva způsoby, jak o volební průkaz pro evropské volby požádat, a pro každý z nich platí jiná lhůta.
Pokud se rozhodnete pro osobní návštěvu úřadu, máte čas podat žádost nejpozději do pátku předcházejícího dni voleb, do 16:00 hodin. V případě, že nestíháte osobní návštěvu, můžete o volební průkaz požádat i písemně. Písemná žádost ale musí být na úřad doručena nejpozději 7 dní před dnem voleb. Pamatujte, že pouhé odeslání žádosti 7 dní před volbami nestačí, rozhodující je datum doručení na úřad.
Pro ty, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, je tu možnost požádat o zaslání volebního průkazu do ciziny. V takovém případě je nutné, aby žádost o zaslání volebního průkazu obsahovala i adresu, na kterou má být průkaz doručen.
Hlasování s průkazem v ČR
Volební průkaz, neboli průkaz pro hlasování v evropských volbách, umožňuje volit i mimo svou obvyklou volební místnost. To se hodí, pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém bydlišti. O volební průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu. Žádost lze podat i písemně, a to nejpozději 7 dní před volbami. Nezapomeňte, že žádost musí být úředně ověřena. Pokud nestíháte osobní návštěvu úřadu, můžete ji zaslat poštou. V takovém případě je nutné podpis na žádosti nechat ověřit. Volební průkaz si pak můžete vyzvednout osobně, nebo požádat o jeho zaslání na vaši adresu. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice. Stačí se dostavit do vybrané volební místnosti a prokázat se platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Hlasování s průkazem v zahraničí
Občané České republiky, kteří se nacházejí v době konání voleb do Evropského parlamentu v zahraničí, mají právo volit na základě voličského průkazu. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu, tzv. průkaz pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu, si můžete vyřídit na jakémkoli obecním úřadě s rozšířenou působností v České republice, a to nejpozději do pátého dne před volbami. Žádost o vydání voličského průkazu lze podat i elektronicky, a to nejpozději sedm dní před volbami. Pro podání elektronické žádosti je nutné mít zřízenou datovou schránku. Voličský průkaz vám bude následně doručen na adresu trvalého pobytu v České republice. V zahraničí pak můžete volit na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. Seznam zastupitelských úřadů, kde je možné volit, naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. V den voleb se dostavíte na zastupitelský úřad s platným cestovním dokladem a voličským průkazem. Po ověření totožnosti a kontrole voličského průkazu vám bude vydána úřední obálka a hlasovací lístky. Hlasování probíhá vhozením úřední obálky s hlasovacím lístkem do volební schránky.
Volební průkaz do evropských voleb je vaším hlasem v debatě o budoucnosti Evropy. Je to nástroj, kterým může každý občan ovlivnit směřování Evropské unie a prosadit své priority.
Radek Kovář
Ztráta nebo odcizení průkazu
V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu (průkazu pro hlasování v evropských volbách) nezoufejte, existuje řešení. Obraťte se neprodleně na obecní úřad vašeho trvalého bydliště a požádejte o vydání nového průkazu. Nezapomeňte, že budete potřebovat doklad totožnosti. Nový průkaz vám bude vydán s novými ochrannými prvky. Původní průkaz bude neplatný a nebudete ho moci použít k hlasování. V den voleb se dostavte do vaší volební místnosti a informujte komisi o ztrátě nebo odcizení původního průkazu. Po ověření totožnosti a vydání nového průkazu budete moci volit.

Důležité kontakty a informace
Pro vyřízení volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu se obraťte na obecní úřad vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. Žádost o vydání volebního průkazu musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být volební průkaz zaslán. V případě osobního vyzvednutí volebního průkazu si s sebou nezapomeňte vzít platný průkaz totožnosti. Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu nelze vyřídit elektronicky ani telefonicky. Pro více informací o volbách do Evropského parlamentu, včetně důležitých termínů a kandidátních listin, navštivte webové stránky Ministerstva vnitra České republiky. Na těchto stránkách naleznete také kontakty na příslušné odbory volební agendy jednotlivých krajských úřadů, které vám v případě potřeby poskytnou doplňující informace.
Nejčastější dotazy k volbám do EP
Volební průkaz, neboli průkaz pro hlasování v evropských volbách, vám umožňuje volit i mimo vaši voličskou obec. Hodí se, pokud víte, že v den voleb budete mimo domov, ať už v rámci Česka, nebo v zahraničí. Požádat o něj můžete osobně na úřadě vaší obce s občanským průkazem, a to nejpozději do 4. května 2024 do 16 hodin. Pokud nestihnete osobní návštěvu, můžete o volební průkaz požádat i písemně, a to nejpozději do 2. května 2024. V takovém případě je potřeba žádost opatřit úředně ověřeným podpisem. Volební průkaz vám bude následně doručen poštou. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Nezapomeňte, že volební průkaz je platný pouze pro dané volby.
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: Politika