Kdy byla vynalezena televize: Od prvního obrazu k chytré televizi

Kdy Byla Vynalezena Televize

Počátky: Snění o obrazech na dálku

Představte si svět, kde se obrazy a zvuky přenášejí vzduchem a objevují se na obrazovce jako zázrakem. Tato myšlenka, která se kdysi zdála být pouhým snem, uchvátila představivost vynálezců a vědců po celá staletí. Myšlenka televize, jak ji známe dnes, se zrodila z touhy překonat vzdálenost a sdílet vizuální zážitky v reálném čase. Počátky televize sahají až do 19. století, kdy vědci začali experimentovat s přenosem obrazu pomocí elektrických signálů. První průlom přišel s objevem fotoelektrického jevu, který ukázal, že světlo může generovat elektrický proud. Tato revoluční myšlenka položila základy pro vývoj elektronického snímání a přenosu obrazu, které jsou základními principy fungování televize.

Průkopníci: Baird, Zworykin a další

Vynález televize nebyl dílem jednoho génia, ale spíše štafety vynálezců, kteří postupně skládali dílky skládačky. Mezi těmito průkopníky vyčnívají jména jako John Logie Baird a Vladimir Zworykin. Baird, skotský inženýr, je často spojován s první veřejnou demonstrací televize v roce 1926. Jeho systém byl založen na mechanickém snímání obrazu pomocí rotujícího disku s otvory. Na druhé straně Atlantiku Zworykin, rusko-americký vynálezce, pracoval na elektronickém systému využívajícím katodovou trubici. Jeho práce vedla k vývoji ikonoskopu, předchůdce moderních televizních kamer. Kromě těchto dvou významných postav se na vývoji televize podílela i řada dalších vynálezců, jako například Philo Farnsworth, který v pouhých 21 letech předvedl funkční elektronický televizní systém, a Louis W. Parker, jehož systém synchronizace obrazu a zvuku byl klíčový pro rozvoj televizního vysílání.

Milníky v historii televize

Rok Událost
1923 Vladimir Zworykin podává patent na elektronickou televizní soustavu s obrazovkou.
1927 Philo Farnsworth uskutečňuje první úspěšný přenos obrazu elektronickou televizí.
1936 Zahájení pravidelného televizního vysílání v Německu.
1953 První barevný televizní přijímač je uveden na trh v USA.

Mechanická televize: První krůčky

Počátky televize, jak ji známe dnes, sahají až do 19. století, kdy vědci a vynálezci začali experimentovat s přenosem obrazu na dálku. Jedním z prvních milníků byl vynález Nipkowova kotouče v roce 1884, který umožnil rozložit obraz na jednotlivé body a ty pak přenést. Tento mechanický systém se stal základem pro první mechanické televizory. Tyto rané přístroje měly řadu omezení, například nízkou kvalitu obrazu a omezený dosah. Přesto představovaly důležitý krok k elektronické televizi, která se začala rozvíjet ve 20. letech 20. století. Ačkoliv mechanická televize neměla dlouhého trvání, její principy a objevy položily základy pro revoluci v oblasti sdělování informací a zábavy, kterou televize způsobila.

Elektronická televize: Revoluce v oboru

Vynález elektronické televize znamenal revoluci v zábavním průmyslu a navždy změnil způsob, jakým konzumujeme informace a zábavu. Zatímco první experimenty s přenosem obrazu probíhaly již na konci 19. století, skutečný průlom přišel ve 20. letech 20. století s vynálezem elektronického televizního systému. Klíčovou postavou v tomto procesu byl skotský inženýr John Logie Baird, který v roce 1925 úspěšně předvedl přenos pohyblivých obrazů. Jeho systém byl založen na mechanickém snímání a přenosu obrazu, ale brzy byl překonán elektronickými systémy, které nabízely mnohem vyšší kvalitu obrazu. Vývoj elektronické televize se poté rychle rozběhl a v roce 1936 spustila BBC v Londýně první pravidelné veřejné televizní vysílání na světě. Tento milník znamenal začátek nové éry a televizní vysílání se brzy stalo nedílnou součástí životů milionů lidí po celém světě.

Historie vynálezu televize není otázkou jednoho „eureka!“, ale spíše mozaikou objevů a inovací, na kterých se podílela řada vědců a inženýrů napříč kontinenty.

Zdeněk Kotek

30. léta: První veřejné vysílání

Třicátá léta 20. století znamenala pro televizi zásadní zlom. Zatímco ve 20. letech se s vynálezem mechanické televize teprve experimentovalo, 30. léta přinesla první vlaštovky veřejného vysílání. Rok 1936 se stal pro televizi přelomovým, jelikož se v Berlíně uskutečnilo první pravidelné veřejné televizní vysílání na světě. Německá pošta spustila vysílání z televizní věže a diváci mohli sledovat sportovní přenosy z berlínské olympiády. Obraz byl černobílý a s nízkým rozlišením, ale i tak šlo o revoluční událost, která přitáhla pozornost celého světa. Ve stejném roce spustila BBC v Londýně pravidelné veřejné vysílání s elektronickým systémem, který nabízel lepší kvalitu obrazu než německý mechanický systém. Tyto historické milníky odstartovaly novou éru v historii televize a položily základy pro její masové rozšíření v následujících desetiletích.

Válečné období: Vývoj se zpomaluje

Druhá světová válka vrhla stín na mnoho oblastí, včetně vývoje televize. Zatímco ve 30. letech 20. století se zdálo, že se tento převratný vynález brzy stane běžnou součástí domácností, válečný konflikt tento proces značně zpomalil. Výzkum a vývoj byly přesměrovány na vojenské účely a mnoho vědců a inženýrů bylo povoláno do armády. Továrny, které dříve vyráběly televizní přijímače, se přeorientovaly na produkci zbraní a dalšího válečného materiálu. I přes tyto nepříznivé okolnosti vývoj televize zcela neustal. Válečné úsilí si vyžádalo nové technologie a některé z nich, například radar, našly po válce uplatnění i v televizním průmyslu. Poválečná léta tak přinesla obnovený zájem o televizi a odstartovala zlatou éru jejího rozmachu.

Poválečný boom: Televize v domácnostech

Po druhé světové válce, kdy se svět vzpamatovával z následků konfliktu, se začala rodit nová éra zábavy a informací. Televize, ačkoliv vynalezena již dříve, se stala dostupnější a rozšířenější. Tento poválečný boom televize v domácnostech navždy změnil způsob, jakým lidé konzumovali informace a zábavu. Zatímco před válkou byla televize spíše technologickou kuriozitou, po válce se stala symbolem moderního života a rostoucího blahobytu. Výrobní náklady klesaly, programy se stávaly rozmanitějšími a dostupnost signálu se zvyšovala. To vše přispělo k masovému rozšíření televizorů do domácností po celém světě. Televize se stala oknem do světa, zdrojem informací a zábavy pro celou rodinu.

Barevná televize: Nový rozměr zábavy

Vynález televize, k němuž došlo ve 20. letech 20. století, znamenal revoluci v oblasti zábavy. První televizory ovšem zobrazovaly pouze černobílý obraz. Teprve později, s příchodem barevné televize, se zážitek ze sledování stal komplexnějším a realističtějším. Vývoj barevné televize byl složitý a trval několik desetiletí. První experimenty s přenosem barevného obrazu probíhaly již ve 30. letech, ale k masovému rozšíření barevných televizorů došlo až v 60. letech. Barevná televize znamenala nový rozměr zábavy. Diváci si mohli vychutnat filmy, seriály a sportovní přenosy v živých a sytých barvách, což jim zprostředkovalo mnohem intenzivnější zážitek.

Tranzistory a miniaturizace: Cesta k přenosnosti

Vynález televize, k němuž došlo ve 20. letech 20. století, byl sice revoluční, ale první televizory byly objemné a nepraktické. Teprve s příchodem tranzistorů v roce 1947 se otevřela cesta k miniaturizaci elektroniky. Tranzistory, mnohem menší a efektivnější než tehdejší elektronky, umožnily konstrukci menších a lehčích televizorů. Tato revoluce v elektronice vedla k prudkému rozvoji televizní technologie. Televizory se staly dostupnějšími a začaly se objevovat v domácnostech po celém světě. Miniaturizace, umožněná tranzistory, tak sehrála klíčovou roli v tom, že se televize stala nedílnou součástí moderního života. Bez tranzistorů by se televize pravděpodobně nestala tak rozšířeným a dostupným médiem, jakým je dnes.

Satelitní a kabelová televize: Více kanálů, více možností

Svět televize se od svého vzniku radikálně změnil. Zatímco první diváci v první polovině 20. století měli přístup jen k omezenému počtu programů, dnes si můžeme vybírat z nepřeberného množství kanálů. Tato revoluce ve sledování televize je z velké části zásluhou satelitního a kabelového vysílání. Tyto technologie, které se začaly rozvíjet v druhé polovině 20. století, umožnily přenos televizního signálu na mnohem větší vzdálenosti a s mnohem větší šířkou pásma. Díky tomu se divákům otevřel svět specializovaných kanálů, ať už se jedná o filmy, sport, dokumenty nebo dětské programy. Satelitní a kabelová televize tak nejen rozšířily nabídku programů, ale také přinesly větší pestrost a možnost volby pro diváky s různými zájmy a preferencemi.

Digitální revoluce: Ostřejší obraz a internet

Vynález televize nebyl záležitostí jednoho dne ani jednoho génia. Byla to spíše štafeta, kde každý vynálezce předával pomyslný kolík dál. Už v roce 1873 odhalil Willoughby Smith fotovodivost selenu, klíčové vlastnosti pro přenos obrazu. Prvním, kdo dokázal přenést obraz na dálku, byl v roce 1925 John Logie Baird. Jeho „mechanická televize“ využívala rotující kotouč s otvory a dokázala zobrazit pouze siluety. Opravdovou revoluci přinesl až Vladimir Zworykin se svou elektronickou televizí využívající katodovou trubici. Jeho patent z roku 1923 položil základy moderní televize, jak ji známe dnes. Od té doby se televize neustále vyvíjí, od černobílého obrazu s nízkým rozlišením až po dnešní ostré a barevné obrazovky s vysokým rozlišením a připojením k internetu.

Budoucnost televize: Interaktivita a streamování

Od svého vynálezu v první polovině 20. století prošla televize neuvěřitelnou proměnou. Od prvních černobílých obrazovek s rozmazaným obrazem k dnešním chytrým televizím s vysokým rozlišením a přístupem k internetu urazila dlouhou cestu. Dnes, v době streamovacích služeb a interaktivního obsahu, se televize stává spíše platformou než jen pasivním přijímačem. Uživatelé si mohou vybírat z nepřeberného množství obsahu na vyžádání, sledovat živé přenosy z celého světa a dokonce si zahrát hry. Tato interaktivita posouvá hranice tradiční televize a otevírá dveře do světa nových možností. Budoucnost televize je nepochybně vzrušující a plná inovací.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: Technologie