Nařízení práce ve svátek: Co vám hrozí a na co máte nárok?
Svátky v Česku
V Česku si užíváme celkem 13 státních svátků, kdy máme volno z práce. Ne každý svátek ale znamená automaticky volný den pro všechny. Existují jasná pravidla, která upravují práci ve svátek a zaměstnavatelé jsou povinni se jimi řídit. Nařízení práce ve svátek se řídí zákoníkem práce a souvisejícími předpisy.
Zaměstnavatel nesmí zaměstnance nutit pracovat ve svátek, existují však výjimky. Práce ve svátek je možná jen v případech, kdy je to nezbytné pro chod společnosti, ochranu majetku, nebo pokud se jedná o nepřetržitý provoz. Typickým příkladem jsou nemocnice, hasiči, policie, ale i třeba hotely a restaurace.
Pokud musíte pracovat ve svátek, máte nárok na náhradní volno v délce odpracované doby a na příplatek k dosažené mzdě. Výše příplatku se liší podle kolektivní smlouvy, ale minimálně by se mělo jednat o výši průměrného výdělku.
Než si naplánujete výlet, zkontrolujte si, zda váš zaměstnavatel neplánuje práci ve svátek. Váš nadřízený by vás o nutnosti práce ve svátek měl informovat včas a písemně.
Zákaz práce o svátcích
V České republice platí zákaz práce o svátcích, který chrání zaměstnance před prací v tyto dny a umožňuje jim trávit svátky s rodinou a blízkými. Existují však výjimky z tohoto zákazu, které upravuje Zákoník práce.
Práce o svátcích je obecně zakázána, ale existují profese a odvětví, kde je práce v tyto dny nezbytná. Zákoník práce proto stanoví výjimky pro práce, které nelze z technických důvodů přerušit, práce nutné pro uspokojování potřeb obyvatelstva, práce ve zdravotnictví a sociálních službách, práce v zemědělství a lesnictví a další.
Zaměstnavatel může zaměstnance zaměstnat prací o svátku pouze za splnění určitých podmínek. Musí se jednat o práci, která spadá pod výjimky ze zákazu práce o svátcích, a zaměstnavatel musí mít k dispozici dostatek zaměstnanců, kteří nejsou v daný den v práci z důvodu svátku. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci za práci o svátku náhradní volno v délce trvání práce o svátek nebo mu za ni poskytnout příplatek ve výši průměrného výdělku.
Práce o svátcích je komplexní problematika, která se řídí Zákoníkem práce a dalšími právními předpisy. Zaměstnanci i zaměstnavatelé by se s těmito předpisy měli seznámit, aby předešli případným sporům a sankcím.
Výjimky ze zákazu
Existují však profese a odvětví, kde je práce ve svátek nezbytná. Zákoník práce proto stanovuje výjimky ze zákazu práce ve svátek. Mezi ně patří například:
- práce v nepřetržitém provozu,
- práce ve zdravotnictví a sociálních službách,
- práce v dopravě,
- práce v zemědělství,
- práce v kultuře,
- práce v pohostinství a cestovním ruchu,
- práce nezbytné pro ochranu života a zdraví,
- práce nezbytné pro odvrácení živelní pohromy.
Kromě těchto obecných výjimek může být práce ve svátek povolena i v dalších případech, pokud to stanoví zvláštní právní předpis nebo pokud je to nezbytné z důvodu veřejného zájmu. Zaměstnavatel je však povinen zajistit zaměstnancům pracujícím ve svátek náhradní volno v délce alespoň 8 hodin, a to nejpozději do konce třetího kalendářního týdne následujícího po týdnu, v němž svátek připadl. Pokud to není možné, náleží zaměstnanci za práci ve svátek mzda ve výši alespoň průměrného výdělku a příplatek nejméně ve výši 50 % průměrného výdělku. Práce ve svátek je upravena v zákoníku práce, konkrétně v § 91 a následujících.

Práce ve svátek by měla být spíše výjimkou, nutnou k zajištění chodu nezbytných služeb, než pravidlem. Zaměstnanci si zaslouží odpočinek a čas strávený s rodinou i ve dnech státních svátků.
Srovnání pravidel pro práci ve svátek Vlastnost Česká republika Slovensko Příplatek za práci ve svátek 100 % průměrného výdělku 100 % průměrného výdělku Náhradní volno Možné, dohodou se zaměstnavatelem Povinné, pokud není možná dohoda o mzdě Příplatky za práci
Pracovní legislativa v České republice jasně definuje pravidla pro práci ve svátek a s ní spojené příplatky. Zaměstnavatelé i zaměstnanci by měli znát svá práva a povinnosti, aby se vyhnuli případným nedorozuměním. Práce ve svátek je obecně zakázána, existují však výjimky stanovené zákoníkem práce. Mezi ně patří například práce ve zdravotnictví, dopravě, energetice nebo kultuře.
Pokud zaměstnanec pracuje ve svátek, má nárok na příplatek k dosažené mzdě. Výše příplatku se liší podle toho, zda se jedná o svátek "jiný" nebo "státní". Za práci ve svátek, který je "jiným" svátkem, náleží zaměstnanci příplatek ve výši průměrného výdělku. Mezi "jiné" svátky patří například Velikonoční pondělí, Nový rok nebo Vánoce. Za práci ve "státní" svátek náleží zaměstnanci dosažená mzda a navíc náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. "Státní" svátky jsou dny pracovního klidu, které jsou významné pro Českou republiku, jako například Den vzniku samostatného československého státu nebo Den boje za svobodu a demokracii.
![]()
Důležité je zmínit, že zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí náhradního volna v délce práce odpracované ve svátek. Toto volno musí být poskytnuto do 3 měsíců po odpracování svátku a zaměstnanci v jeho průběhu náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
V případě, že zaměstnavatel neposkytne zaměstnanci příplatek nebo náhradní volno v souladu se zákoníkem práce, vystavuje se riziku pokuty ze strany inspektorátu práce.
Náhradní volno
Pracovní zákoník jasně stanovuje pravidla pro práci ve svátek. Pro většinu zaměstnanců jsou svátky dny pracovního klidu. Existují však profese a obory, kde je práce ve svátek nezbytná. Typicky se jedná o zdravotnictví, bezpečnostní složky, energetiku nebo nepřetržitý provoz. Pokud musíte pracovat ve svátek, máte nárok na náhradní volno.
Zaměstnavatel je povinen poskytnout vám za práci ve svátek náhradní volno v délce odpovídající odpracované době. Důležité je zmínit, že náhradní volno a dovolená nejsou totéž. Volbu, zda si vezmete náhradní volno nebo dostanete příplatek k základní mzdě, vám dává zákoník práce. Zaměstnavatel s vámi musí probrat čerpání náhradního volna. Nemůže vám nařídit, kdy si ho máte vybrat.
Náhradní volno byste měli vyčerpat do 3 měsíců po práci ve svátek. Váš zaměstnavatel s vámi ale může dohodnout i delší lhůtu. Pokud vám v čerpání náhradního volna brání překážky v práci na vaší straně, lhůta se prodlužuje. Mezi překážky v práci patří například dovolená nebo nemocenská.
Pamatujte, že pravidla pro práci ve svátek a náhradní volno se řídí zákoníkem práce. V případě nejasností se obraťte na svého zaměstnavatele nebo na odborovou organizaci.
Povinnosti zaměstnavatele
Zaměstnavatel má ze zákona povinnost poskytnout zaměstnanci za práci ve svátek náhradní volno v délce trvání práce odvedené ve svátek. Pokud to není možné z provozních důvodů, musí mu vyplatit mzdu nebo plat a k tomu navíc příplatek nejméně ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel nemůže nutit zaměstnance k práci ve svátek, pokud mu v tom brání důležité osobní překážky v práci. Mezi ně patří například svatba, narození dítěte nebo úmrtí blízké osoby. Zaměstnavatel musí také dodržovat další pravidla pro práci ve svátek, jako je zákaz práce v noci, omezení přesčasů nebo zajištění stravování. Za porušení těchto povinností hrozí zaměstnavateli vysoké pokuty.
Zaměstnanci by si měli být vědomi svých práv a v případě pochybností se obrátit na odborovou organizaci nebo inspektorát práce.
Práce přesčas o svátcích
Víkendy a svátky jsou tu od toho, abychom si odpočinuli od práce a užili si volný čas s rodinou a přáteli. Zákoník práce proto práci ve svátek obecně zakazuje. Existují však výjimky, kdy je práce ve svátek možná. Zaměstnavatel vás může požádat o práci ve svátek, pokud je to nezbytné pro zajištění chodu základních služeb, jako je zdravotnictví, doprava nebo energetika. Práce ve svátek je možná i v zemědělství, turistickém ruchu nebo v nepřetržitém provozu.
Práce ve svátek musí být vždy řádně zdokumentována. Zaměstnavatel vám musí dát písemný rozvrh práce na dobu nejméně jednoho týdne dopředu, ve kterém bude jasně uvedeno, kdy máte pracovat ve svátek. Pokud se s prací ve svátek setkáte poprvé, vězte, že máte nárok na stejnou mzdu jako v běžný pracovní den a navíc na náhradní volno v délce vaší odpracované doby. Náhradní volno vám musí zaměstnavatel poskytnout do 3 měsíců. Pokud se nedohodnete jinak, tak vám za práci ve svátek náleží mzda ve výši vašeho průměrného výdělku.
Nežádoucí je práce přesčas ve svátek. Práce přesčas je možná jen na základě dohody se zaměstnavatelem nebo na základě jeho písemného příkazu. I v případě práce přesčas ve svátek platí, že nesmí překročit 8 hodin v průměru za období nejvýše 26 týdnů.
Pokud si nejste jisti svými právy a povinnostmi, obraťte se na odborovou organizaci nebo na inspektorát práce.
Sankce za porušení
Porušení pravidel pro práci ve svátek má své následky. Zaměstnavatel, který nutí své zaměstnance pracovat ve svátek v rozporu se zákoníkem práce a dalšími předpisy, se vystavuje riziku pokuty. Inspektorát práce může udělit pokutu až do výše 2 000 000 Kč, v závažných případech dokonce až 10 000 000 Kč. Kromě pokuty hrozí zaměstnavateli i další sankce, například zákaz činnosti nebo ztráta živnostenského oprávnění. Je důležité si uvědomit, že právo na sváteční odpočinek je důležitým aspektem ochrany zdraví a bezpečnosti zaměstnanců. Zaměstnavatelé by měli dbát na dodržování těchto pravidel a v případě nejasností se obrátit na odborníky, aby předešli případným sankcím.
Publikováno: 18. 06. 2024
Kategorie: právo