Nemocenská během výpovědní lhůty: Co potřebujete vědět?
- Nemocenská výpovědní lhůtu neprodlužuje
- Výjimky: Těhotenství, mateřská dovolená
- Výpověď během nemoci je možná
- Neplatnost výpovědi: Specifické podmínky
- Soudní spor: Možnost při neplatné výpovědi
- Zaměstnavatel a povinnosti: Informování o ukončení
- Zaměstnanec a práva: Odstupné, dovolená
- Doporučení: Konzultace s právníkem
Nemocenská výpovědní lhůtu neprodlužuje
Doba strávená na nemocenské se do výpovědní lhůty nezapočítává. Výpovědní lhůta začíná běžet až dnem následujícím po dni, kdy zaměstnanec nastoupil zpět do práce, nebo dnem, kdy měl nastoupit, pokud by nebyl nemocný. To znamená, že pokud zaměstnanec onemocní během výpovědní lhůty, tato lhůta se o dobu nemoci prodlužuje. Zaměstnanec tak nemůže zkrátit trvání výpovědní lhůty tím, že by nastoupil na nemocenskou.
Výjimkou z tohoto pravidla je situace, kdy zaměstnanec onemocní v ochranné lhůtě, tedy v době, kdy mu nemůže být dána výpověď. V takovém případě se nemocenská do výpovědní lhůty započítává. Ochranná lhůta se vztahuje například na těhotné zaměstnankyně, zaměstnance na rodičovské dovolené nebo zaměstnance v době prvních 14 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti.
V případě pochybností o délce výpovědní lhůty je vhodné obrátit se na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo.
Výjimky: Těhotenství, mateřská dovolená
Těhotenství a mateřská dovolená představují specifické situace z pohledu pracovního práva, a to včetně otázky výpovědní lhůty a nemocenské. Zaměstnavatel nesmí dát ženě výpověď v době, kdy je těhotná, ani v době, kdy je na mateřské dovolené. Toto pravidlo chrání zaměstnankyni v zranitelném období a zaručuje jí jistotu zaměstnání. Výjimkou by byly situace, kdy se zaměstnankyně sama rozhodne odejít, firma zaniká nebo dochází k hromadnému propouštění z důvodu nadbytečnosti, a to i v případě, že by se zaměstnankyně nemohla vrátit na svou původní pozici. Během těhotenství a mateřské dovolené je zaměstnankyně i nadále účastna nemocenského pojištění. Pokud by tedy žena onemocněla v době těhotenství, má nárok na nemocenskou v obvyklé výši a délce, stejně jako v případě nemoci během mateřské dovolené.
Výpovědní lhůta běží i v době nemoci, nemocenská na tom nic nemění. Je to nepříjemné, ale takový je zákoník práce.
Radomír Novotný
Výpověď během nemoci je možná
I když jste momentálně v pracovní neschopnosti a čerpáte nemocenskou, neznamená to automaticky, že vám nemůže být dána výpověď. Výpovědní lhůta sice běží standardně od prvního dne následujícího měsíce po doručení výpovědi, ale existují zde jistá specifika. Pokud jste například v pracovní neschopnosti kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání, je váš zaměstnavatel limitován a dát vám výpověď nemůže.

V jiných případech, kdy je vaše pracovní neschopnost způsobena běžnou nemocí, vám zaměstnavatel dát výpověď může. Je ale důležité si pohlídat, zda jsou dodrženy všechny zákonné podmínky, například zda vám byla výpověď doručena do vlastních rukou a zda obsahuje všechny náležitosti. V případě pochybností se vždy obraťte na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo, nebo na příslušný odborový svaz.
Neplatnost výpovědi: Specifické podmínky
Výpovědní lhůta, tedy doba, po kterou zaměstnanec po doručení výpovědi ještě setrvává v pracovním poměru, je standardně dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Co se ale stane, když zaměstnanec onemocní? Nastupuje v takovém případě do hry § 52 odst. 3 zákoníku práce, který říká, že výpovědní doba neběží po dobu, po kterou je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným. Znamená to tedy, že pokud zaměstnanec onemocní během výpovědní doby, tato doba se o dobu jeho nemoci prodlouží. Zaměstnanec tak bude v pracovním poměru déle, než by tomu bylo bez nemoci. Důležité je zmínit, že nemocenská musí být uznána příslušným lékařem. Zaměstnanec je povinen dodat zaměstnavateli potvrzení o pracovní neschopnosti. V případě prodlení s dodáním tohoto potvrzení se výpovědní doba neprodlužuje o dny prodlení. Prodloužení výpovědní doby z důvodu nemoci se vztahuje na všechny typy výpovědí, tedy jak ze strany zaměstnance, tak i ze strany zaměstnavatele.
Situace | Výpovědní lhůta | Nárok na nemocenskou |
---|---|---|
Výpověď ze strany zaměstnance | 2 měsíce | Ano, pokud splňuje podmínky |
Výpověď ze strany zaměstnavatele (důvod v zákoníku práce) | 2 měsíce | Ano, pokud splňuje podmínky |
Dohoda o ukončení pracovního poměru | Dle dohody, minimálně však zákonná lhůta | Ano, pokud splňuje podmínky a trvá pracovní poměr |
Soudní spor: Možnost při neplatné výpovědi
V případě, že je vám dána výpověď a vy následně onemocníte, může to mít vliv na průběh vaší výpovědní lhůty. Výpovědní lhůta běží i v době pracovní neschopnosti. To znamená, že i když jste nemocní, váš pracovní poměr se ukončí po uplynutí stanovené doby. Výjimku tvoří situace, kdy je výpověď neplatná. Neplatnost výpovědi musí být ovšem nejprve soudně určena. Pokud soud shledá výpověď neplatnou, je to, jako by k ní nikdy nedošlo. Váš pracovní poměr tak trvá i nadále. Pro určení neplatnosti výpovědi je nutné podat žalobu k soudu. Žaloba musí být podána do dvou měsíců ode dne, kdy se zaměstnanec o výpovědi dozvěděl. V rámci soudního sporu je vhodné se nechat zastupovat advokátem specializujícím se na pracovní právo.

Zaměstnavatel a povinnosti: Informování o ukončení
Výpovědní lhůta, tedy doba, po kterou trvá pracovní poměr po podání výpovědi, je důležitým aspektem ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel má povinnost informovat zaměstnance o délce výpovědní lhůty. Tato informace musí být součástí pracovní smlouvy nebo ji zaměstnavatel musí písemně oznámit nejpozději do jednoho měsíce od vzniku pracovního poměru. V případě, že tak neučiní, platí zákonná dvoutýdenní výpovědní lhůta.
Co se stane, když zaměstnanec onemocní během výpovědní lhůty? Nemoc zaměstnance nemá na běh výpovědní lhůty vliv. To znamená, že výpovědní lhůta pokračuje i v době, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti. Zaměstnanci v tomto případě náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele po dobu prvních 14 dnů nemoci a následně nemocenské dávky od státu.
Je důležité si uvědomit, že i během nemoci v průběhu výpovědní lhůty trvají zaměstnanci i zaměstnavateli jejich práva a povinnosti. Zaměstnanec je povinen dodržovat léčebný režim a informovat zaměstnavatele o průběhu nemoci. Zaměstnavatel je zase povinen poskytnout zaměstnanci podporu a informace, které se týkají jeho pracovního poměru.
Zaměstnanec a práva: Odstupné, dovolená
Výpovědní lhůta je něco, co potká v životě většinu z nás. Ať už dáváme výpověď my, nebo ji dostáváme, je důležité znát svá práva a povinnosti. Co se ale stane, když do hry vstoupí nemocenská? Platí výpovědní lhůta i během nemoci? Odpověď zní: ano, ale… Výpovědní lhůta běží i v době, kdy jste v pracovní neschopnosti. Existují ale výjimky. Pokud onemocníte v ochranné lhůtě, tedy v době, kdy nemůžete dostat výpověď (například v těhotenství), výpovědní lhůta se nezapočítává do doby trvání ochranné lhůty. Co se týče dovolené, ta se vám během výpovědní lhůty krátí pouze v případě, že dáváte výpověď vy a odcházíte dříve, než uplyne celá výpovědní doba. Pokud vám dává výpověď zaměstnavatel, máte nárok na celou dovolenou, a to i v případě, že by vám měla zbývat do konce pracovního poměru. Pamatujte, že znalost zákoníku práce se vám vždycky vyplatí. V případě nejasností se nebojte obrátit na odborníka, který vám s vašimi právy a povinnostmi poradí.

Doporučení: Konzultace s právníkem
Vzhledem k složitosti zákoníku práce a specifickým situacím, které mohou nastat, je vždy vhodné konzultovat otázky ohledně výpovědní lhůty a nemocenské s právníkem specializujícím se na pracovní právo. Právník vám poskytne přesné a aktuální informace relevantní pro váš konkrétní případ.
Pomůže vám zorientovat se v otázkách, jako je vliv nemoci na délku výpovědní lhůty, možnost ukončení pracovního poměru během nemoci, nároky na odstupné a další. Konzultace s právníkem vám dodá jistotu, že postupujete správně a v souladu se zákonem, čímž předejdete případným komplikacím a sporům.
Publikováno: 15. 08. 2024
Kategorie: právo