Předmanželská smlouva: Co byste měli vědět?

Předmanželská Smlouva

Úprava majetkových vztahů

Předmanželská smlouva představuje mocný nástroj, jak si partneři mohou upravit majetkové vztahy pro případ rozvodu či úmrtí jednoho z nich. Vstupem do manželství totiž automaticky vzniká takzvané společné jmění manželů (SJM), do kterého spadají veškeré příjmy a majetek nabytý během trvání manželství. Předmanželskou smlouvou je možné SJM zúžit, rozšířit, nebo ho zcela vyloučit a nastolit tak režim oddělených jmění.

Smlouva musí být sepsána u notáře a podepsána oběma snoubenci. Její obsah je zcela na jejich dohodě, nicméně musí respektovat platnou legislativu. Dohoda může zahrnovat například rozdělení majetku v případě rozvodu, úpravu vyživovací povinnosti vdovce/vdovy, nebo nakládání s dluhy vzniklými před svatbou. Předmanželská smlouva je vhodná pro páry s velkým majetkovým rozdílem, podnikatele, nebo ty, kteří vstupují do druhého či dalšího manželství.

Před podpisem je nezbytné se s obsahem smlouvy detailně seznámit a v případě nejasností se poradit s odborníkem. Informace o předmanželských smlouvách poskytují notáři, advokáti, ale i poradny pro rodiny a manželství. Správně sepsaná předmanželská smlouva může předejít zbytečným sporům a komplikacím v budoucnu a zajistit tak klidnější průběh případného rozchodu.

Povinný písemný dokument

Povinnou součástí každé předmanželské smlouvy je písemná forma a úřední ověření podpisů obou snoubenců. Bez splnění těchto náležitostí je smlouva neplatná a soud k ní nebude přihlížet. Smysl písemné formy a ověření podpisů spočívá v ochraně obou stran a v zajištění jednoznačnosti a právní jistoty. Písemná forma umožňuje snoubencům důkladně si promyslet svá práva a povinnosti a zamezit případným nedorozuměním v budoucnu. Ověření podpisů pak zaručuje, že smlouvu skutečně podepsaly osoby, které jsou k tomu oprávněné.

Informace o obsahu předmanželské smlouvy jsou rovněž zásadní. Smlouva by měla jasně a srozumitelně upravovat majetkové poměry snoubenců pro případ rozvodu, úmrtí jednoho z nich, ale i pro dobu trvání manželství. Může se týkat například vypořádání společného jmění, úpravy bydlení, výživného pro manžela po rozvodu nebo vypořádání dluhů. Důležité je, aby si snoubenci ujasnili svá očekávání a potřeby a aby obsah smlouvy odpovídal jejich individuální situaci.

Vzhledem k závažnosti a komplexnosti problematiky se doporučuje obrátit se na odborníka, například advokáta, který snoubence provede celým procesem, od sepsání smlouvy až po její podpis u notáře.

Platnost až po sňatku

Předmanželská smlouva, i když se týká vztahu dvou lidí, nenabývá platnosti okamžikem podpisu. Naopak, její účinnost je podmíněna uzavřením manželství. Jinými slovy, pokud snoubenci sepsali a podepsali předmanželskou smlouvu, ale nakonec se nevzali, smlouva se nikdy neuplatní. Je to logické, protože jejím hlavním smyslem je úprava majetkových vztahů po dobu trvání manželství.

předmanželská smlouva

Důležité je také zmínit, že platnost předmanželské smlouvy je vázána na platnost samotného manželství. Pokud by se manželství prohlásilo za neplatné, například z důvodu formálních vad při jeho uzavření, pozbývá platnosti i předmanželská smlouva.

V praxi to znamená, že snoubenci si mohou dát načas s rozhodnutím o uzavření předmanželské smlouvy a nemusí ji mít hotovou v den svatby. Nicméně, pro klid v duši a jasně daná pravidla je vhodné smlouvu uzavřít s dostatečným předstihem před plánovaným termínem svatby.

Předmanželská smlouva není projevem nedůvěry, ale spíše zodpovědným krokem k ochraně majetku, který si partneři vybudovali před vstupem do manželství.

Zdeněk Dvořák

Možnost úpravy i v manželství

I když se zdá, že předmanželská smlouva řeší jen situaci pro případ rozvodu, opak je pravdou. Předmanželskou smlouvou si můžete upravit i majetkové poměry v průběhu manželství. Můžete si například určit, jak se bude nakládat s příjmy z podnikání jednoho z vás, jak budete přistupovat k investicím, nebo jakým způsobem budete spořit na důchod. Tato úprava vám dává větší jistotu a kontrolu nad vaším společným majetkem i v průběhu manželství. Je důležité si uvědomit, že předmanželská smlouva není jen záležitostí bohatých. Naopak, může být užitečným nástrojem pro všechny páry, které chtějí mít jasno ve svých majetkových poměrech. Pokud zvažujete uzavření předmanželské smlouvy, je vhodné se poradit s odborníkem, který vám pomůže s formulací vašich požadavků a seznámí vás se všemi právními aspekty. Památejme, že předmanželská smlouva je právní dokument a její sepsání by mělo být svěřeno odborníkovi.

Nemožnost úpravy vyživovací povinnosti

V rámci předmanželské smlouvy nelze upravovat ani vylučovat vyživovací povinnost k nezletilým dětem. Tato povinnost se řídí výhradně zákonem a je nezávislá na ujednáních rodičů. Předmanželská smlouva slouží primárně k úpravě majetkových poměrů mezi manželi a nemá vliv na práva a povinnosti rodičů vůči dětem.

Stejně tak nelze v předmanželské smlouvě vyloučit ani omezit vyživovací povinnost mezi manželi v případě, že by se jeden z nich po rozvodu ocitl v nouzi. Zákon chrání slabší stranu a zaručuje jí právo na pomoc od bývalého partnera, pokud není schopna se sama uživit.

předmanželská smlouva

Informace o tomto omezení úpravy vyživovací povinnosti by měly být nedílnou součástí každé konzultace o předmanželské smlouvě. Je důležité, aby si snoubenci uvědomovali, že tato smlouva nemůže zasahovat do určitých oblastí rodinného práva, které jsou chráněny zákonem.

Ochrana třetích osob

Předmanželská smlouva se primárně zaměřuje na úpravu majetkových vztahů mezi snoubenci. Je důležité si uvědomit, že tato smlouva se týká pouze jich dvou a nemůže zasahovat do práv a povinností třetích osob. To znamená, že předmanželskou smlouvou nelze například:

Předmanželská smlouva

Vlastnost Popis
Účel Stanovení majetkových poměrů manželů pro případ rozvodu.
Forma Musí být sepsána písemně a ověřena notářem.
Obsah Může upravovat:
  • Zúžení/rozšíření zákonného majetkového režimu (SJM)
  • Vypořádání majetku v případě rozvodu
  • Vyživovací povinnost v případě rozvodu
Náklady Odvíjí se od složitosti smlouvy, obvykle několik tisíc Kč.

• omezit vyživovací povinnost rodičů vůči dětem,

• zamezit dědickému nároku třetí osoby,

• znemožnit věřiteli domáhat se uspokojení své pohledávky.

V praxi to znamená, že pokud má jeden ze snoubenců dluh, věřitel se může i po uzavření manželství a zúžení společného jmění manželů domáhat uspokojení své pohledávky z majetku dlužníka. Předmanželská smlouva tedy neslouží jako nástroj k ochraně majetku před věřiteli.

Stejně tak nelze předmanželskou smlouvou ovlivnit práva dětí z předchozích vztahů. I po uzavření manželství a zúžení společného jmění manželů mají děti nárok na výživné od obou rodičů a dědický nárok na majetek po obou rodičích.

Je důležité si uvědomit, že předmanželská smlouva je právní dokument, který upravuje specifické majetkové vztahy mezi snoubenci. Pro její platnost a právní účinnost je nezbytné dodržet veškeré zákonné náležitosti a v případě pochybností se obrátit na odborníka v oblasti rodinného práva.

Neplatnost v rozporu s dobrými mravy

Předmanželská smlouva, ač se to nemusí zdát, je poměrně flexibilní nástroj. Její součástí můžou být i ustanovení, která se netýkají přímo majetku, ale spíše vzájemných vztahů a povinností. Pozor ale na to, že ne vše, na čem se partneři dohodnou, je v souladu s dobrými mravy a zákonem.

předmanželská smlouva

Co to znamená v praxi? Například ujednání, která by jednoho z partnerů stavěla do zjevně nevýhodné pozice nebo by byla v rozporu s principem rovnosti manželů, by soud s největší pravděpodobností neuznal. Stejně tak by neobstála ujednání, která by se týkala výchovy a vyživovací povinnosti k nenarozeným dětem.

Informace o tom, co je a co není v souladu s dobrými mravy, jsou volně dostupné. Pro jistotu se ale vždy vyplatí konzultovat návrh předmanželské smlouvy s odborníkem, který posoudí, zda jsou všechna ujednání v pořádku a zda je smlouva formulována srozumitelně a jednoznačně. Taková konzultace vám může v budoucnu ušetřit spoustu starostí a případných soudních sporů.

Náklady na sepsání smlouvy

Náklady na sepsání předmanželské smlouvy se liší v závislosti na složitosti smlouvy a na tom, zda si ji necháte sepsat advokátem, nebo využijete služeb notáře. Obecně platí, že čím je smlouva složitější, tím vyšší budou náklady na její sepsání. Pokud máte složitější majetkové poměry, například vlastníte nemovitosti, podnikáte nebo máte děti z předchozího vztahu, je vhodné obrátit se na advokáta specializujícího se na rodinné právo. Ten vám pomůže s formulací smlouvy tak, aby byla platná a chránila vaše zájmy. Cena za sepsání předmanželské smlouvy advokátem se pohybuje v rozmezí od několika tisíc korun výše. Pokud máte jednodušší majetkové poměry a přejete si sepsat základní předmanželskou smlouvu, můžete využít služeb notáře. Notář sepíše smlouvu podle vašeho přání a zároveň ověří vaše podpisy. Cena za sepsání předmanželské smlouvy notářem je stanovena vyhláškou a pohybuje se v řádu stovek korun. Kromě ceny za sepsání smlouvy je potřeba počítat s případnými dalšími náklady, jako jsou například poplatky za ověření podpisů, kolky nebo výpisy z katastru nemovitostí. Před uzavřením předmanželské smlouvy je vhodné informovat se o ceně za její sepsání u více advokátů nebo notářů a porovnat jejich nabídky.

Role notáře při sepisování

Notář hraje v procesu sepisování předmanželské smlouvy nezastupitelnou roli. Jeho úkolem není jen sepsat dokument podle přání snoubenců, ale také jim poskytnout komplexní informace o předmanželské smlouvě a jejích důsledcích. Notář s párem prodiskutuje jejich majetkové poměry, vysvětlí jim různé varianty smluvní úpravy a upozorní je na možná úskalí. Důležité je, aby snoubenci všemu porozuměli a do smlouvy vstupovali s jasnou představou o jejím obsahu a významu. Notář taktéž ověřuje totožnost snoubenců a jejich svobodnou vůli smlouvu uzavřít. Zajišťuje, aby dokument splňoval veškeré zákonné náležitosti a byl platný. Sepsání předmanželské smlouvy notářem je tak zárukou její právní bezchybnosti a vymahatelnosti v případě sporu.

předmanželská smlouva

Doporučení konzultace s právníkem

Předmanželská smlouva je důležitý dokument, který ovlivňuje vaše majetkové poměry v manželství. Jelikož se jedná o právně závaznou dohodu, je nezbytné ji sepsat srozumitelně a v souladu s platnou legislativou. I zdánlivě drobná chyba v textu smlouvy může v budoucnu vést k nepříjemným komplikacím a sporům. Právník specializující se na rodinné právo vám poskytne odborné poradenství a pomůže vám sepsat předmanželskou smlouvu na míru vašim potřebám a představám. Zkušený advokát vám vysvětlí všechny aspekty smlouvy, upozorní na možná úskalí a zodpoví vaše dotazy. Díky jeho znalostem a zkušenostem si můžete být jisti, že vaše předmanželská smlouva bude platná a bude chránit vaše zájmy i v případě rozvodu nebo úmrtí jednoho z manželů. Nepodceňujte tedy důležitost konzultace s právníkem a zajistěte si klid a jistotu do budoucna.

Publikováno: 17. 07. 2024

Kategorie: právo