Prezidentské volby: Vše o hlasovacím průkazu

Hlasovaci Preukaz Prezidentske Volby

Co je hlasovací průkaz

Je to doklad, který vám umožňuje volit prezidenta České republiky mimo vaše trvalé bydliště. Hlasovací průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Žádost o jeho vydání můžete podat osobně nejpozději do 3 dnů před prvním dnem voleb, tedy do 10. ledna 2023 do 16 hodin. Pokud nestihnete termín, nezoufejte. Poštou nebo elektronicky (datovou schránkou) je možné o hlasovací průkaz žádat nejpozději do 6. ledna 2023 do 16 hodin. S hlasovacím průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.

Kdy je potřeba průkaz

Voličský průkaz pro prezidentské volby je dokument, který opravňuje voliče hlasovat mimo své trvalé bydliště. Vydává se na žádost voliče, a to v případě, že se v době voleb nebude nacházet v místě svého trvalého bydliště a nebude tak moci volit ve svém volebním okrsku. Žádost o voličský průkaz je možné podat na obecním úřadě obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, nebo v elektronické podobě s úředně ověřeným podpisem, a to nejpozději 3 dny před prvním dnem voleb. Voličský průkaz opravňuje k volbě prezidenta republiky ve všech volebních okrscích na území České republiky. Volič, který bude volit na voličský průkaz, se prokáže ve volební místnosti platným občanským průkazem nebo cestovním pasem a voličským průkazem. Volič obdrží od okrskové volební komise úřední obálku a hlasovací lístky. Po úpravě hlasovacího lístku vloží volič tento lístek do úřední obálky a tu vhodí do volební schránky.

Kdo může o průkaz žádat

O volební průkaz, tedy doklad umožňující hlasování v prezidentských volbách mimo trvalé bydliště, může požádat každý volič zapsaný v seznamu voličů. Není tedy nutné prokazovat důvod žádosti. Voličem se pro volbu prezidenta republiky může stát občan České republiky, který alespoň ve druhý den voleb dosáhne věku 18 let. Žádost o vydání voličského průkazu nelze podat elektronicky ani telefonicky. Je nutné se osobně dostavit na obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jejímž obvodu má volič trvalé bydliště, a to nejpozději do 7 dnů před prvním dnem voleb. V případě, že volič žádá o vydání voličského průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti prodloužena do 15 dnů před prvním dnem voleb.

Jak o průkaz zažádat

Žádost o voličský průkaz pro prezidentské volby můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 3 pracovních dnů před prvním kolem voleb. Pokud nestihnete termín pro osobní podání, nezoufejte! Stále můžete požádat o voličský průkaz písemně. V takovém případě musí být vaše žádost doručena na úřad nejpozději 7 dní před prvním kolem voleb. Pamatujte, že korespondenční hlasování z ciziny je možné pouze s voličským průkazem. Ten vám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě v zahraničí. Nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, abyste se mohli prokázat.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání voličského průkazu pro prezidentské volby je třeba podat včas, abyste nepřišli o své volební právo. Termíny pro podání žádosti se liší podle způsobu podání. Osobně na obecním úřadě, v jehož správním obvodu jste přihlášeni k trvalému pobytu, můžete žádost podat nejpozději do pátku před prvním dnem voleb do 16:00 hodin. Pokud se rozhodnete pro podání žádosti prostřednictvím dopisu, musí být doručena na příslušný obecní úřad nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V takovém případě je nutné žádost vlastnoručně podepsat. Odlišná lhůta platí pro podání žádosti elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. V tomto případě je nutné žádost podat nejpozději 5 dní před prvním dnem voleb. Pamatujte, že voličský průkaz vám neumožňuje hlasovat v jakýchkoli volbách, ale pouze v těch, pro které byl vydán, tedy v prezidentských volbách.

Možnosti doručení průkazu

Voliči, kteří se v době konání prezidentských voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku, mají možnost volit na voličský průkaz. Tento doklad umožňuje hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to v prvním i druhém kole voleb. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu má volič trvalý pobyt. Žádost je možné podat osobně nejpozději do 3 pracovních dnů před prvním dnem voleb, v elektronické podobě s ověřeným podpisem pak nejpozději do 7 dnů před prvním dnem voleb. Voličský průkaz nelze zaslat elektronicky. Vydání voličského průkazu je bezplatné.

Hlasování s průkazem v ČR

V České republice existuje možnost volit i mimo své trvalé bydliště, a to pomocí voličského průkazu. Voličský průkaz pro prezidentské volby si může vyžádat každý volič, který se v době voleb nebude nacházet ve svém volebním okrsku. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to buď osobně na obecním úřadě, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích na území České republiky. Pro hlasování v zahraničí je nutné si vyřídit speciální voličský průkaz. Voličský průkaz je důležitým nástrojem pro zajištění volebního práva i pro ty občany, kteří se z různých důvodů nemohou v době voleb nacházet ve svém bydlišti.

Hlasování s průkazem v zahraničí

Občané České republiky, kteří se v době konání prezidentských voleb nacházejí v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k volbě prezidenta republiky v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to i v místě trvalého pobytu voliče, nebo v zahraničí na zastupitelském úřadě České republiky. Pro jeho vydání je nutné podat žádost, a to buď osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností dle místa trvalého pobytu, nebo v elektronické podobě s využitím datové schránky. Žádost o vydání voličského průkazu pro volby prezidenta republiky musí být doručena nejpozději 7 dnů před prvním dnem voleb. V případě doručení žádosti v elektronické podobě je lhůta zkrácena na 3 dny před prvním dnem voleb. Dokladem umožňujícím hlasování v prezidentských volbách v zahraničí je pak platný občanský průkaz, cestovní pas České republiky nebo diplomatický pas České republiky.

Neplatnost hlasovacího průkazu

Hlasovací průkaz pro prezidentské volby je důležitým dokumentem, který umožňuje voličům účastnit se voleb i v případě, že se v den voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště. Je však důležité si uvědomit, že existují situace, kdy se hlasovací průkaz stává neplatným. Neplatnost hlasovacího průkazu může nastat z několika důvodů. Prvním z nich je uplynutí doby jeho platnosti. Hlasovací průkaz je platný pouze pro dané kolo voleb a po jeho skončení se stává neplatným. Dalším důvodem neplatnosti může být jeho poškození, znečitelnění nebo zničení, které znemožňuje identifikaci voliče nebo jeho hlasovacího práva. V takovém případě je nutné požádat o vydání nového hlasovacího průkazu. Je důležité si uvědomit, že hlasovací průkaz je nepřenosný doklad a jeho použití jinou osobou než osobou oprávněnou je trestným činem. V případě ztráty nebo odcizení hlasovacího průkazu je nutné tuto skutečnost neprodleně ohlásit na příslušném obecním úřadě a požádat o vydání nového průkazu. Použití ztraceného nebo odcizeného hlasovacího průkazu je nepřípustné a může mít právní následky.

Vlastnosť Hlasovací preukaz prezidentské voľby Občiansky preukaz
Použitie na voľby prezidenta Áno Áno
Použitie na iné voľby Nie Áno
Potrebné žiadať o vydanie Áno Nie

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu pro prezidentské volby je nezbytné jednat rychle a zabránit tak jeho zneužití. V první řadě je nutné neprodleně nahlásit tuto skutečnost na příslušném obecním úřadě, a to v místě vašeho trvalého bydliště. Na základě vašeho oznámení bude váš původní voličský průkaz neplatný a vy obdržíte nový, se kterým budete moci v prezidentských volbách hlasovat. Je důležité si uvědomit, že hlasování s neplatným voličským průkazem není možné.

Hlasovací průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí rozhodnout o budoucnosti naší země, o tom, kdo ponese zodpovědnost za naše osudy. Nevzdejme se jí lehkovážně.

Zdeněk Dvořák

Důležité kontakty a informace

Pro vyřízení volebního průkazu pro prezidentské volby se obraťte na obecní úřad vašeho trvalého bydliště. Volební průkaz si můžete vyřídit osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné, aby váš podpis byl úředně ověřen. Žádost o vydání volebního průkazu pro prezidentské volby je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud volíte v České republice. Pokud volíte v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti 15 dní před prvním dnem voleb. Volební průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. Doklad umožňující hlasování v prezidentských volbách je důležitý pro všechny občany, kteří se v době voleb nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště a chtějí se zúčastnit voleb. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem a zároveň povinností každého občana.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: Politika