Prodej auta bez starostí? Smlouva o prodeji auta je základ!

Smlouva O Prodeji Auta

Proč smlouvu

Prodej auta není záležitostí, kterou bychom odbývali mávnutím ruky. Ať už prodáváte starší vůz za pár tisíc, nebo luxusní limuzínu, smlouva o prodeji auta je nezbytným dokumentem, který vás chrání před potenciálními problémy. Právní dokument o prodeji vozidla jasně a srozumitelně stanovuje práva a povinnosti obou stran, prodávajícího i kupujícího. Zbavuje vás tak starostí s nejasnostmi ohledně data prodeje, odpovědnosti za skryté vady nebo s případnými pokutami a daněmi. Smlouva je vaší pojistkou v případě sporu a slouží jako důkaz o uskutečněném prodeji. Nepodceňujte proto její důležitost a věnujte čas jejímu řádnému sepsání.

Obsah smlouvy

Smlouva o prodeji auta, často také nazývaná kupní smlouva, je právní dokument, který slouží k úpravě vztahu mezi prodávajícím a kupujícím při prodeji motorového vozidla. Obsah smlouvy by měl jasně a srozumitelně specifikovat všechny důležité aspekty transakce, aby se předešlo případným sporům nebo nedorozuměním. Mezi základní náležitosti smlouvy patří identifikace smluvních stran, tedy prodávajícího a kupujícího, a to včetně jména, příjmení, adresy trvalého bydliště a data narození. Dále je nezbytné detailně popsat prodávané vozidlo, a to zejména pomocí značky, modelu, roku výroby, čísla karoserie (VIN), typu motoru, objemu válců a stavu tachometru. Nedílnou součástí smlouvy je i specifikace kupní ceny, způsobu platby a data předání vozidla. Vzor smlouvy o prodeji auta je volně dostupný na internetu, ale pro větší jistotu a bezproblémový průběh transakce je vhodné konzultovat obsah smlouvy s právníkem.

Identifikace stran

V této části smlouvy o prodeji auta, ať už se jedná o jednoduché potvrzení prodeje nebo o propracovanější právní dokument o prodeji vozidla, je nezbytné jasně a přesně identifikovat obě strany účastnící se transakce. To znamená uvést úplná jména, data narození a trvalá bydliště jak prodávajícího, tak kupujícího. U fyzických osob je vhodné uvést i rodná čísla, u právnických osob pak IČO a sídlo firmy. V případě, že jedna ze stran zastupuje jinou osobu, je nutné uvést i údaje o zmocněnci a doložení plné moci k tomuto úkonu. Přesná identifikace stran je klíčová pro platnost smlouvy a pro případné budoucí řešení sporů.

Vlastnost Smlouva o prodeji auta Kupní smlouva (obecná)
Popis předmětu prodeje Podrobný popis vozidla (VIN, značka, model, rok výroby) Obecný popis zboží
Uvedení stavu tachometru Povinné Nepovinné
Převod povinného ručení Zmíněno a řešeno Není předmětem smlouvy

Popis vozidla

Prodávající prohlašuje, že vozidlo, které je předmětem této smlouvy, odpovídá níže uvedenému popisu. Vozidlo je prodáváno v aktuálním stavu, se všemi vadami a nedostatky, které jsou prodávajícímu známy, a s těmi, které si kupující mohl zjistit při prohlídce vozidla. Prodávající neodpovídá za vady, které se vyskytnou po prodeji vozidla.

Značka a model vozidla:

Rok výroby:

VIN:

Typ karoserie:

Barva:

Objem motoru:

Výkon motoru:

Palivo:

Převodovka:

Počet najetých kilometrů:

Výbava vozidla:

Prodávající potvrzuje, že je oprávněn s vozidlem nakládat a prodat jej. Dále prodávající prohlašuje, že na vozidle neváznou žádná zástavní práva, věcná břemena ani jiné právní vady.

Kupní cena

Kupní cena je jedním z nejdůležitějších bodů kupní smlouvy a právního dokumentu o prodeji vozidla. Její výše by měla být stanovena na základě dohody mezi prodávajícím a kupujícím, a to s přihlédnutím k tržní hodnotě vozidla v době prodeje. Doporučuje se zohlednit technický stav vozidla, počet najetých kilometrů, rok výroby a další faktory, které mohou mít vliv na jeho cenu. Pro stanovení tržní ceny vozidla je možné využít například internetové portály s nabídkou ojetých vozidel, odborné publikace nebo nezávislého odhadce. V rámci kupní ceny je také nutné dohodnout způsob platby. Obvykle se volí platba v hotovosti při předání vozidla, ale je možné sjednat i bezhotovostní převod na účet prodávajícího. V případě platby v hotovosti je vhodné sepsat protokol o předání peněz, který bude podepsán oběma stranami.

Způsob platby

Kupující se zavazuje uhradit prodávajícímu kupní cenu ve výši ____,- Kč (slovy: ______ korun českých) dle následujících platebních podmínek. Platba kupní ceny bude provedena bezhotovostním převodem na bankovní účet prodávajícího vedený u ______, číslo účtu ______, variabilní symbol ______, a to nejpozději do ______ dnů od podpisu této smlouvy. Vlastnické právo k vozidlu přechází na kupujícího okamžikem úplného zaplacení kupní ceny. Doklad o zaplacení kupní ceny je kupující povinen předložit prodávajícímu při předání vozidla. V případě prodlení kupujícího s úhradou kupní ceny je prodávající oprávněn od smlouvy odstoupit. Za datum úhrady kupní ceny se považuje den připsání finančních prostředků na účet prodávajícího. Smluvní strany se dohodly, že kupní cena je splatná v českých korunách (Kč).

Smlouva o prodeji auta, zdánlivě jednoduchý dokument, se může stát minovým polem právních kliček.

Bořivoj Král

Předání vozidla

Předání vozidla je klíčovým momentem kupní smlouvy na auto a představuje okamžik, kdy se prodávající zavazuje odevzdat kupujícímu věc (vozidlo) a kupující se zavazuje věc převzít a zaplatit za ni sjednanou cenu. K předání vozidla by mělo dojít v místě a čase, na kterém se obě strany předem dohodly. Doporučuje se sepsat protokol o předání vozidla, který slouží jako důkaz o tom, že k předání skutečně došlo a v jakém stavu se vozidlo nacházelo. Protokol by měl obsahovat datum a čas předání, identifikační údaje prodávajícího a kupujícího, údaje o vozidle (zejména VIN, stav tachometru), a také případné vady, které jsou na vozidle patrné. Oba účastníci by měli protokol podepsat. Předáním vozidla přechází na kupujícího odpovědnost za škodu na vozidle. Kupující by si měl před podpisem smlouvy a převzetím vozidla ověřit jeho technický stav, ideálně v nezávislém servisu. Důležité je zkontrolovat shodu údajů v technickém průkazu s vozidlem a také to, zda jsou k vozidlu všechny klíče a doklady.

Vady vozidla

V textu kupní smlouvy na auto je nezbytné věnovat zvláštní pozornost sekci věnované vadám vozidla. Tato sekce slouží k ochraně jak kupujícího, tak i prodávajícího a měla by být co nejpodrobnější a nejpřesnější. Prodávající je povinen uvést všechny známé vady vozidla, a to jak ty zjevné, tak i skryté. Zjevné vady jsou ty, které jsou patrné při běžné prohlídce vozidla, jako například škrábance, promáčkliny nebo opotřebení pneumatik. Skryté vady jsou naopak ty, které nejsou na první pohled patrné a projeví se až později, například závada na motoru nebo převodovce. Kupující by si měl vozidlo před podpisem smlouvy důkladně prohlédnout a v případě jakýchkoli pochybností provést zkušební jízdu nebo nechat vozidlo zkontrolovat nezávislým technikem. Vady, které nejsou v kupní smlouvě uvedeny a kupující o nich nemohl vědět, je možné reklamovat. Reklamační lhůta je 24 měsíců od převzetí vozidla, u ojetých vozidel se může tato lhůta zkrátit na 12 měsíců. V případě sporu o vady vozidla je vhodné obrátit se na soudního znalce v oboru motorových vozidel.

Odpovědnost za škody

V rámci smlouvy o prodeji auta a právního dokumentu o prodeji vozidla je nezbytné věnovat zvláštní pozornost ustanovením o odpovědnosti za škody. Obě smluvní strany, tedy prodávající i kupující, by si měly být vědomy svých práv a povinností v případě vzniku škody na vozidle před nebo po jeho předání. Prodávající odpovídá za vady, které má vozidlo v době jeho předání kupujícímu, a to i v případě, že se vada projeví později. Tato odpovědnost se vztahuje na vady, které měl prodávající znát, a na vady, na které kupujícího výslovně neupozornil. Kupující je povinen vozidlo při převzetí důkladně prohlédnout a zkontrolovat jeho technický stav. Pokud tak neučiní a později se u vozidla projeví vada, kterou mohl při běžné prohlídce zjistit, prodávající za ni nenese odpovědnost. Odpovědnost za škody způsobené provozem vozidla po jeho předání přechází na kupujícího. To se týká například škod způsobených dopravní nehodou nebo nesprávným užíváním vozidla. V případě sporu o odpovědnosti za škodu je nutné se obrátit na soud.

Záruka

Prodávající je povinen poskytnout kupujícímu záruku za jakost prodaného vozidla. Zákonná záruka je 24 měsíců ode dne převzetí vozidla kupujícím. Záruka se vztahuje na vady, které má vozidlo v době jeho předání kupujícímu, a to i v případě, že se vada projeví až později. Záruka se nevztahuje na vady způsobené běžným opotřebením, nesprávným užíváním vozidla, neodborným zásahem nebo živelnou událostí. Kupující je povinen vady, na které se vztahuje záruka, reklamovat u prodávajícího bez zbytečného odkladu poté, co vadu zjistil, nejpozději však do uplynutí záruční doby. V opačném případě právo z vadného plnění zaniká. Kupující by si měl před podpisem smlouvy o prodeji vozidla pečlivě zkontrolovat jeho technický stav a veškeré dokumenty. Doporučuje se také nechat si vozidlo prohlédnout nezávislým technikem. Tím se kupující může vyhnout případným problémům a sporům s prodávajícím v budoucnu.

odstoupení od smlouvy

V některých případech může nastat situace, kdy je potřeba odstoupit od již uzavřené smlouvy o prodeji auta. Odstoupení od smlouvy je jednostranný právní akt, kterým se smlouva ruší od počátku. Pro platnost odstoupení je zásadní, aby byly splněny zákonné podmínky, případně podmínky smluvní. Právní dokument o prodeji vozidla by měl obsahovat ustanovení o podmínkách odstoupení od smlouvy, a to včetně lhůty pro odstoupení, formy odstoupení a případných sankcí. Důležité je si uvědomit, že pouhá nespokojenost s vozidlem zpravidla neopravňuje k Zákonné důvody pro odstoupení od smlouvy o prodeji auta mohou být například vady vozidla, které prodávající zamlčel, uvedení v omyl ze strany prodávajícího ohledně vlastností vozidla, nebo prodlení s předáním vozidla. V případě sporu o platnost odstoupení od smlouvy je vždy vhodné obrátit se na odborníka, například advokáta, který posoudí konkrétní situaci a pomůže s nalezením nejvhodnějšího řešení.

Vzor smlouvy

Níže naleznete vzor smlouvy o prodeji auta, který můžete využít jako základ pro váš vlastní právní dokument o prodeji vozidla. Pamatujte však, že tento vzor je pouze orientační a nemusí být vyčerpávající pro všechny případy. Vždy je vhodné konzultovat se s právníkem, aby se ujistil, že smlouva splňuje všechny vaše individuální potřeby a je v souladu s platnými právními předpisy. Použití tohoto vzoru je na vlastní nebezpečí a neručíme za případné škody vzniklé v souvislosti s jeho použitím. Před podpisem smlouvy si ji pečlivě prostudujte a ujistěte se, že rozumíte všem jejím ustanovením. V případě nejasností se obraťte na právního zástupce. Nezapomeňte, že prodej a koupě vozidla je právní úkon s potenciálně závažnými důsledky, proto je důležité přistupovat k němu zodpovědně a s náležitou opatrností.

Notářské ověření

V některých případech může být pro větší jistotu a právní závaznost vhodné zvážit notářské ověření smlouvy o prodeji auta. Notář ověří podpisy prodávajícího a kupujícího, čímž potvrdí jejich pravost a sníží se tak riziko budoucích sporů. Ověření smlouvy notářem není ze zákona povinné, ale důrazně se doporučuje, zvláště u vozidel s vyšší hodnotou. Notářský zápis navíc slouží jako oficiální důkaz o uzavření smlouvy a jejím obsahu. V případě sporu může být tento dokument předložen soudu jako důkaz o dohodě mezi prodávajícím a kupujícím. Notářské ověření smlouvy o prodeji auta představuje drobný náklad navíc, ale přináší oběma stranám větší jistotu a právní ochranu.

Registrace na úřadě

Po podpisu smlouvy o prodeji auta a sepsání právního dokumentu o prodeji vozidla je nezbytné provést registraci změny vlastníka na příslušném úřadě, kterým je obec s rozšířenou působností. Tato povinnost se vztahuje na obě strany, tedy jak na prodávajícího, tak na kupujícího. Registraci je nutné provést do 10 pracovních dnů od data prodeje, jinak hrozí oběma stranám pokuta. K registraci je nutné předložit kupní smlouvu, technický průkaz vozidla, zelenou kartu a doklad totožnosti obou účastníků. V případě, že jednu ze stran zastupuje jiná osoba, je nutné doložit plnou moc s úředně ověřeným podpisem. Po provedení registrace obdrží nový majitel nový technický průkaz s jeho údaji. Doporučujeme si před návštěvou úřadu ověřit aktuální informace a požadavky, jelikož se mohou lišit v závislosti na konkrétním úřadě.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: právo