Propuštění pro nadbytečnost: Jaká máte práva?

Propuštění Pro Nadbytečnost

Definice nadbytečnosti

Nadbytečnost v pracovněprávní rovině znamená, že pracovní pozice se stává z pohledu zaměstnavatele nadbytečnou a již není dále potřebná. Může se jednat o důsledek organizačních změn, jako je restrukturalizace, slučování oddělení nebo zavádění nových technologií. Nadbytečnost může nastat i z ekonomických důvodů, například v případě úspor nebo poklesu zakázek. Důležité je rozlišovat nadbytečnost od neuspokojivých pracovních výsledků. Propuštění pro nadbytečnost nesmí být zneužíváno k zbavení se nepohodlných zaměstnanců. Zaměstnavatel je povinen k propuštěnému zaměstnanci přistupovat s respektem a poskytnout mu veškeré informace o jeho právech a možnostech.

Informace o propuštění z důvodu nadbytečnosti musí být zaměstnanci doručeny písemně a musí obsahovat zákonem stanovené náležitosti. Zaměstnanec má právo se s výpovědí seznámit a převzít ji. V opačném případě se doporučuje zaslat ji doporučeně s dodejkou. Výpověď musí obsahovat odůvodnění, lhůtu, ve které má pracovní poměr skončit, a poučení o možnosti podat žalobu k soudu. Zaměstnanec má také právo na odstupné, jehož výše se odvíjí od délky jeho zaměstnání u daného zaměstnavatele. V případě pochybností nebo nejasností je vhodné obrátit se na odborníka, například na právníka specializujícího se na pracovní právo, nebo na příslušný odborový orgán.

Zákoník práce a nadbytečnost

Zákoník práce upravuje propouštění pro nadbytečnost v § 52. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z důvodu nadbytečnosti, pokud: se zaměstnavatel ruší nebo se jeho činnost omezuje, přemisťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o organizačních změnách

Srovnání propouštění pro nadbytečnost v roce 2023
Oblast Průměrný věk propuštěných Průměrná délka odstupného
IT 38 let 6 měsíců
Výroba 45 let 4 měsíce

Výpovědní doba a její délka

Výpovědní lhůta, kterou musí zaměstnavatel dodržet při propuštění pro nadbytečnost, se řídí zákoníkem práce. Obecně platí, že výpovědní doba činí dva měsíce. Tato lhůta začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení písemné výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. V případě, že pracovní poměr trval u zaměstnavatele déle než jeden rok, prodlužuje se výpovědní doba o jeden měsíc, u zaměstnavatele déle než dva roky o další jeden měsíc. Zaměstnanec má právo na informace o propuštění z důvodu nadbytečnosti. Zaměstnavatel je povinen mu sdělit důvod výpovědi, tedy nadbytečnost, a to písemně v okamžiku doručení výpovědi. Dále musí zaměstnavatel uvést, která práce se stává nadbytečnou a jaká kritéria pro výběr nadbytečného zaměstnance byla použita. Zaměstnanec by měl být také informován o možnosti odvolání proti výpovědi a o lhůtě pro jeho podání.

propuštění pro nadbytečnost

Odstupné: Kdy a kolik?

Pokud jste byli propuštěni z důvodu nadbytečnosti, máte nárok na odstupné. Výše odstupného se odvíjí od délky vašeho pracovního poměru u daného zaměstnavatele. Pro výpočet odstupného se vychází z průměrného výdělku. Při trvání pracovního poměru:

  • kratším než 1 rok náleží odstupné ve výši jednoho průměrného výdělku,
  • v délce 1 roku až 2 let náleží odstupné ve výši dvou průměrných výdělků,
  • v délce nad 2 roky náleží odstupné ve výši tří průměrných výdělků.

Informace o propuštění z důvodu nadbytečnosti vám musí zaměstnavatel oznámit písemně. V oznámení musí být uvedeny důvody propuštění, výše odstupného a termín jeho výplaty. Zaměstnavatel je povinen vám vydat i písemné potvrzení o zaměstnání, a to i bez vašeho vyzvání. V potvrzení musí být uvedena délka vašeho pracovního poměru a výše vašeho průměrného výdělku. Pokud s propuštěním nesouhlasíte, můžete se proti němu bránit. Můžete se obrátit na soud a domáhat se neplatnosti výpovědi.

Odvolání proti výpovědi

Proti výpovědi z důvodu nadbytečnosti se můžete bránit odvoláním. Odvolání podáváte písemně do 15 dnů ode dne, kdy vám byla výpověď doručena, a to u zaměstnavatele, který vám ji dal. V odvolání uveďte důvody, proč s výpovědí nesouhlasíte a proč by vás zaměstnavatel neměl propouštět. Zaměstnavatel je povinen vaše odvolání posoudit a do 15 dnů se k němu písemně vyjádřit. Pokud zaměstnavatel vaše odvolání zamítne nebo se k němu včas nevyjádří, můžete se obrátit na soud. Žalobu na neplatnost výpovědi je nutné podat do dvou měsíců ode dne, kdy vám výpověď nabyla účinnosti. V případě, že soud shledá vaši výpověď neplatnou, budete moci u zaměstnavatele dále pracovat. Zaměstnavatel vám bude muset také nahradit mzdu za dobu, po kterou jste nemohli pracovat z důvodu neplatné výpovědi.

Je důležité si uvědomit, že propuštění z důvodu nadbytečnosti je složitý proces a je vhodné se v této věci poradit s odborníkem, například s advokátem specializujícím se na pracovní právo. Odborník vám pomůže s posouzením vaší situace, se sepsáním odvolání a případně i se zastupováním v soudním řízení.

propuštění pro nadbytečnost

Soudní ochrana proti propuštění

Zaměstnanec, který nesouhlasí s propuštěním pro nadbytečnost, se může bránit soudně. Podmínkou je, aby podal žalobu k soudu do dvou měsíců ode dne, kdy obdržel písemné sdělení o propuštění. V žalobě musí uvést, z jakých důvodů považuje propuštění za neplatné. Zaměstnavatel je povinen v takovém případě prokázat, že byly splněny všechny zákonné podmínky pro propuštění pro nadbytečnost. Musí doložit, že skutečně došlo k nadbytečnosti, a to z důvodu organizačních změn, rušení nebo přemístění zaměstnavatele či z důvodu nedostatku práce. Dále musí prokázat, že si pro nadbytečného zaměstnance nebyl schopen najít jiné vhodné pracovní místo. Informace o propuštění z důvodu nadbytečnosti musí být zaměstnanci doručeny písemně a musí obsahovat všechny zákonem stanovené náležitosti. Patří mezi ně důvod propuštění, výpovědní doba a informace o možnosti podat žalobu. Pokud zaměstnavatel nedodrží tyto náležitosti, může být propuštění prohlášeno za neplatné. Soud v případě sporu posoudí všechny okolnosti případu a rozhodne, zda bylo propuštění oprávněné. Pokud soud shledá, že propuštění bylo neplatné, nařídí zaměstnavateli, aby zaměstnance dále zaměstnával a vyplatil mu ušlou mzdu.

Informace o propuštění z důvodu nadbytečnosti je jako rána z čistého nebe. Nečekáte ji, nezasloužíte si ji a bolí jako čert.

Eliška Dvořáková

Podpora v nezaměstnanosti

Propuštění z důvodu nadbytečnosti je nepříjemná situace, která s sebou přináší mnoho nejistoty. Jednou z prvních věcí, které je potřeba po ztrátě zaměstnání řešit, je podpora v nezaměstnanosti. Ta slouží jako částečná náhrada mzdy a pomáhá překlenout období, než si najdete novou práci. Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká, pokud jste byli zaměstnaní alespoň 12 měsíců v posledních 2 letech a jste zaregistrovaní na Úřadu práce ČR. Výše podpory se odvíjí od vašeho předchozího výdělku a délky zaměstnání. V prvních 2 měsících pobírání podpory činí 65 % průměrného čistého měsíčního výdělku, v dalších měsících se snižuje na 50 %. Doba, po kterou můžete podporu pobírat, se liší v závislosti na vašem věku a délce předchozího zaměstnání. Propuštění pro nadbytečnost musí být vždy písemně oznámeno zaměstnavatelem. V oznámení o propuštění musí být uvedeny důvody, proč jste byli propuštěni, výpovědní doba a informace o vašem nároku na odstupné. Je důležité si toto oznámení pečlivě zkontrolovat a v případě nejasností se obrátit na Úřad práce ČR nebo na právníka.

propuštění pro nadbytečnost

Rekvalifikace a nová práce

Propuštění z důvodu nadbytečnosti je vždycky nepříjemná zkušenost, ale může to být i příležitost začít znovu a najít si práci, která vás bude více bavit a naplňovat. Prvním krokem je zaregistrovat se na Úřadu práce, kde vám poradí s možnostmi rekvalifikace a pomohou s hledáním nového zaměstnání. Rekvalifikace vám umožní získat nové znalosti a dovednosti, které jsou na trhu práce žádané, a zvýšit tak svou šanci na získání nové práce. Existuje mnoho rekvalifikačních kurzů, ať už placených Úřadem práce nebo hrazených z vlastních zdrojů. Mezi oblíbené rekvalifikace patří kurzy v oblasti IT, účetnictví, jazyků nebo obchodu. Při výběru kurzu je důležité zvážit své zájmy, předpoklady a situaci na trhu práce. Kromě rekvalifikace je důležité věnovat čas i aktualizaci životopisu a motivačního dopisu a aktivně vyhledávat volná pracovní místa. Nebojte se oslovit potenciální zaměstnavatele napřímo, ať už prostřednictvím webových stránek nebo sociálních sítí. Pamatujte, že hledání nové práce vyžaduje čas a úsilí, ale s pozitivním přístupem a trochou vytrvalosti určitě najdete práci, která vám bude vyhovovat.

Pomoc od odborů a úřadů práce

Propuštění z důvodu nadbytečnosti je vždy nepříjemná situace. Nezoufejte ale, existuje pomoc. Odbory vám poradí s vašimi právy a povinnostmi. Pomohou vám s kontrolou výpovědi a s případným odvoláním. Pokud jste členem odborové organizace, máte nárok na bezplatnou právní pomoc. Úřad práce vám pomůže s hledáním nového zaměstnání. Poskytne vám informace o volných pracovních místech a rekvalifikačních kurzech. Můžete se zaregistrovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a pobírat podporu v nezaměstnanosti. Pro získání podpory musíte splnit určité podmínky, například musíte být v posledních dvou letech alespoň 12 měsíců zaměstnáni. Výše podpory se odvíjí od vaší předchozí mzdy. Kromě odborů a úřadu práce existují i další organizace, které vám mohou pomoci. Obraťte se na ně s důvěrou.

Psychologická pomoc a poradenství

Propuštění z práce, obzvlášť z důvodu nadbytečnosti, je psychicky náročná životní událost. Může vyvolat pocity nejistoty, úzkosti, ztráty sebevědomí a vlastní hodnoty. Je přirozené, že se v takové situaci cítíte zmatení, naštvaní nebo smutní. Důležité je si uvědomit, že tyto pocity jsou normální reakcí na ztrátu zaměstnání. Nebojte se vyhledat pomoc a podporu u blízkých, přátel nebo odborníků. Psychologická pomoc a poradenství vám mohou pomoci zorientovat se v emocích, zvládnout stres a najít novou životní cestu. Psycholog vám poskytne bezpečný prostor pro sdílení vašich pocitů a obav bez obav z hodnocení. Pomůže vám identifikovat vaše silné stránky a zdroje, které vám pomohou překonat toto náročné období. Společně můžete pracovat na zvládání stresu, budování sebevědomí a hledání nové práce. Neváhejte se obrátit na odborníka, pokud se cítíte zahlceni, úzkostní nebo bezmocní.

propuštění pro nadbytečnost

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: právo