Společné jmění manželů: Co byste měli vědět?
- Základní principy společného jmění
- Vznik a zánik společného jmění
- Majetek náležející do SJM
- Výjimky ze SJM
- Správa společného jmění
- Dluhy a závazky z doby manželství
- Vypořádání SJM po rozvodu
- Smlouva o zúžení SJM
- Smlouva o rozšíření SJM
- Dědictví a darování v manželství
- Ochrana třetích osob
- Praktické rady a doporučení
Základní principy společného jmění
Společné jmění manželů je upraveno v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v části upravující manželské majetkové právo. Základním principem je automatický vznik společného jmění manželů okamžikem uzavření manželství. Do tohoto jmění pak spadá majetek nabytý během trvání manželství, a to jak manželem, tak manželkou. Výjimku tvoří majetek získaný dědictvím, darem, restitucí, nebo majetek, který nabyl jeden z manželů před uzavřením manželství. Takový majetek zůstává v výlučném vlastnictví jednoho z nich. Občanský zákoník dále umožňuje manželům upravit si svůj právní režim majetku dohodou nebo rozhodnutím soudu. Manželé si tak mohou zvolit režim oddělených jmění nebo režim smluvního majetkového společenství. Tyto instituty umožňují manželům větší flexibilitu a možnost přizpůsobit si svá majetková práva a povinnosti vlastním potřebám a představám.
Vznik a zánik společného jmění
Společné jmění manželů, označované také jako bezpodílové spoluvlastnictví manželů (BSM), představuje specifický právní režim majetku manželů. Vzniká automaticky se vznikem manželství a zahrnuje majetek nabytý během trvání manželství, s výjimkou majetku vyloučeného ze zákona. Vznik společného jmění je tedy vázán na existenci platného manželství. Zaniká dnem zániku manželství, ať už smrtí jednoho z manželů, rozvodem, nebo prohlášením manželství za neplatné. Okamžik zániku společného jmění je důležitý pro následné vypořádání majetku. Po zániku společného jmění se každý z bývalých manželů stává výlučným vlastníkem věcí, které mu patřily před svatbou, a věcí, které nabyl během manželství a spadají do výjimek ze zákona. Majetek, který náležel do BSM, si manželé vypořádají dohodou, v opačném případě rozhodne o vypořádání soud. Je důležité si uvědomit, že společné jmění manželů představuje specifický režim s vlastními pravidly a jeho fungování se liší od běžného spoluvlastnictví.
Majetek náležející do SJM
Do společného jmění manželů (SJM) zpravidla patří majetek nabytý během trvání manželství. Výjimku tvoří majetek získaný dědictvím, darem, náhradou nemajetkové újmy nebo majetkem nabytým jedním z manželů za majetek náležející do jeho výlučného vlastnictví. Jde o takzvaný princip bezpodílového spoluvlastnictví, kdy se ke dni zániku SJM (nejčastěji rozvodem) majetek dělí na dvě stejné poloviny. Do SJM patří příjmy z podnikání i závislé činnosti obou manželů, stejně jako plody a užitky z majetku náležejícího do SJM. Důležité je zmínit, že do SJM patří i dluhy, které některý z manželů v době trvání manželství nabyl. Výjimkou jsou dluhy, které s vědomím druhého manžela zjevně neměly sloužit k obstarávání běžných potřeb rodiny. Právní režim majetku manželů upravuje nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.). Manželé si mohou zvolit i režim smluvního majetku, a to formou notářské smlouvy.
Výjimky ze SJM
Společné jmění manželů (SJM) je upraveno v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Zákon však pamatuje i na situace, kdy je žádoucí, aby určitý majetek do SJM nespadal. Tyto případy nazýváme výjimky ze SJM. Výjimky ze SJM chrání zájmy obou manželů a zajišťují spravedlivé rozdělení majetku v případě rozvodu nebo úmrtí jednoho z nich. Mezi nejvýznamnější výjimky patří majetek nabytý před vznikem manželství, majetek získaný dědictvím nebo darem v průběhu manželství a majetek, který slouží výhradně osobní potřebě jednoho z manželů. Dále sem spadá majetek získaný jedním z manželů jako náhrada nemajetkové újmy na zdraví a také majetek, který nabyl jeden z manželů restitucí majetku, který mu byl neoprávněně odňat. Je důležité si uvědomit, že výjimky ze SJM se vztahují pouze na majetek, nikoli na dluhy. V případě pochybností o tom, zda se na určitý majetek vztahuje SJM či nikoli, je vhodné obrátit se na odborníka, například advokáta.
Správa společného jmění
Společné jmění manželů, označované také jako bezpodílové spoluvlastnictví manželů (BSM), představuje specifický právní režim majetku manželů upravený v zákoně č. 89/2012 Sb., občanském zákoníku. Do společného jmění manželů spadá majetek nabytý během trvání manželství, a to s výjimkou majetku náležejícího do výlučného vlastnictví jednoho z manželů. Zjednodušeně řečeno, co si manželé pořídí za trvání manželství, na to se hledí jako na majetek obou, i když je napsaný jen na jednoho z nich. Výjimku tvoří například dary a dědictví, ty patří vždy jen tomu z manželů, komu byly určeny. Stejně tak majetek, který si jeden z manželů pořídil výměnou za svůj majetek, který mu patřil už před svatbou. Společné jmění manželů zaniká zánikem manželství, nejčastěji rozvodem. V takovém případě se majetek ze společného jmění dělí, a to zpravidla rovným dílem. Manželé se ale můžou dohodnout i jinak, a to jak během manželství, tak i pro případ rozvodu.
Dluhy a závazky z doby manželství
Vstupem do manželství se manželé ocitají v určitém právním režimu, co se týče jejich majetku. Zákon rozlišuje dva základní režimy: společné jmění manželů (SJM) a režim oddělených jmění. Pro dluhy a závazky vzniklé za trvání manželství je klíčové, v jakém režimu se manželé nacházejí. Pokud manželé nesjednali jinak, automaticky jim vzniká SJM. Do SJM pak patří majetek nabytý během manželství, a to i když byl formálně napsán jen na jednoho z nich. Důležité je, že do SJM spadají i dluhy a závazky, které jednomu z manželů vznikly za trvání manželství, a to i v případě, že o nich druhý z manželů nevěděl. Výjimku tvoří dluhy z podnikání jednoho z manželů, pokud s ním druhý manžel nesouhlasil, a dluhy, které by pro druhého manžela představovaly zjevně nevýhodný právní úkon. V režimu oddělených jmění každý z manželů odpovídá za své dluhy a závazky sám. Manželé si ale i v tomto režimu můžou smluvně sjednat vzájemné ručení za své závazky.
Vypořádání SJM po rozvodu
Rozvod s sebou přináší mnoho otázek a jednou z nejpalčivějších je často vypořádání společného jmění manželů (SJM). Během manželství totiž zpravidla dochází k míšení majetku a po rozvodu je nutné tento majetek spravedlivě rozdělit. Zákon rozlišuje dva základní režimy majetku manželů: zákonný režim společného jmění manželů a režim smlouvy o zúžení/rozšíření společného jmění manželů. V případě zákonného režimu SJM patří do společného jmění vše, co manželé nabyli za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného darem, dědictvím či náhradou újmy. Do SJM dále nespadá majetek, který slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů. Po rozvodu se SJM dělí zpravidla rovným dílem. Manželé se ale můžou dohodnout i jinak, a to buď v dohodě o vypořádání SJM, nebo na základě rozhodnutí soudu. Důležité je si uvědomit, že vypořádání SJM je komplexní proces a v případě nejasností je vždy vhodné obrátit se na odborníka, například advokáta.
Společné jmění manželů je jako loď plující po moři života – aby se nepotopila, musí oba veslovat stejným směrem a dbát na její údržbu.
Jaroslav Vomáčka
Smlouva o zúžení SJM
Manželé si můžou upravit vzájemné majetkové vztahy v manželství prostřednictvím smlouvy o zúžení společného jmění manželů (SJM). Smlouva o zúžení SJM umožňuje manželům vyloučit ze společného jmění některé majetkové hodnoty, které by do něj jinak spadaly. Typickým příkladem je situace, kdy jeden z manželů vlastní podnikání a chce zamezit tomu, aby se jeho podíl ve firmě stal součástí SJM. Smlouvu o zúžení SJM je nutné sepsat písemně a nechat ověřit podpisy obou manželů. Smlouva nabývá účinnosti zápisem do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu, který vede každý okresní soud. Zúžení SJM je možné provést jak před uzavřením manželství, tak i během něj. Manželé si však nemohou zúžit SJM tak, aby jeden z nich byl ve vztahu k majetku znevýhodněn. Smlouvu o zúžení SJM je vhodné konzultovat s odborníkem na rodinné právo, který pomůže s formulací a zajistí, aby byla smlouva platná a vymahatelná.
Smlouva o rozšíření SJM
Smlouvou o rozšíření SJM si manželé můžou upravit zákonný režim jejich majetku. Smlouvu o rozšíření SJM můžou uzavřít i snoubenci, kteří chtějí, aby se účinky smlouvy projevily až vstupem do manželství. Smlouvou o rozšíření SJM se rozšiřuje rozsah společného jmění manželů i na majetek, který by jinak patřil do výlučného vlastnictví jednoho z nich. Uzavřením smlouvy o rozšíření SJM se nemění to, že majetek nabytý před svatbou, zděděný nebo darovaný v manželství, patří do výlučného vlastnictví manžela. Pro platnost smlouvy o rozšíření SJM je vyžadována písemná forma a podpis obou manželů, resp. snoubenců. Smlouvu o rozšíření SJM je vhodné sepsat s pomocí notáře, který zajistí její bezproblémovou evidenci a vyloučí případné budoucí spory o její obsah.
Dědictví a darování v manželství
V rámci společného jmění manželů (SJM) nabývá na významu otázka dědictví a darování. Zatímco majetek nabytý během manželství zpravidla spadá do SJM, dědictví a dary se obvykle považují za výlučný majetek manžela, který je nabyl. To znamená, že druhý z manželů nemá na tento majetek ze zákona nárok, a to ani v případě rozvodu. Je však důležité si uvědomit, že dědictví či dar může spadat do SJM, pokud to bylo výslovně stanoveno v závěti zůstavitele nebo v darovací smlouvě. Zákon také umožňuje, aby manželé v průběhu manželství uzavřeli notářskou smlouvou o zúžení nebo rozšíření SJM, a to i ve vztahu k budoucímu dědictví či darům. Pro manžele je proto důležité znát právní režim majetku v manželství a v případě potřeby upravit svá majetková práva a povinnosti dohodou. Tím se předejde případným sporům a nedorozuměním v budoucnu.
Vlastnictví | Společné jmění manželů (SJM) | Bezpodílové spoluvlastnictví manželů (BSM) |
---|---|---|
Vznik | Automaticky sňatkem (pokud není sepsána předmanželská smlouva) | Na základě dohody manželů nebo rozhodnutím soudu |
Správa majetku | Oba manželé společně | Každý z manželů spravuje svůj majetek samostatně |
Dluhy | Za dluhy jednoho z manželů odpovídá i druhý, pokud se nejedná o dluh z podnikání jednoho z nich | Každý z manželů odpovídá za své dluhy sám |
Ochrana třetích osob
Ochrana práv třetích osob, které s manželi vstupují do obchodních vztahů, je v souvislosti se společným jměním manželů klíčová. Zákon proto stanoví, že třetí osoby jsou chráněny dobrou vírou. To znamená, že pokud třetí osoba nevěděla a ani nemohla vědět, že majetek, se kterým manžel nakládá, je ve společném jmění manželů, je její nabývací titul platný.
Typickým příkladem je situace, kdy si jeden z manželů koupí na své jméno auto z peněz ze společného účtu, aniž by o tom druhý z manželů věděl. Pokud prodejce auta nevěděl a ani nemohl vědět, že peníze na koupi auta pocházejí ze společného jmění manželů, je kupní smlouva platná a druhý z manželů se nemůže domáhat vrácení auta.
Pro manžele z toho plyne důležité ponaučení: je důležité vzájemně se informovat o nakládání s majetkem ve společném jmění manželů, a to i v případě, že si manželé důvěřují. V opačném případě se vystavují riziku, že o svůj majetek přijdou. Manželé se také mohou chránit uzavřením notářského zápisu se souhlasem druhého manžela k nakládání s určitým majetkem.
Praktické rady a doporučení
Společné jmění manželů, to není jen tak ledajaká fráze. Je to pojem, který s sebou nese spoustu otázek, a to hlavně v případě, že se vztah rozpadne. Abyste se vyhnuli zbytečným sporům a komplikacím, je důležité znát svá práva a povinnosti. Právní režim majetku manželů se řídí buď zákonným režimem společného jmění manželů, nebo smluveným režimem. Zákonný režim platí automaticky od uzavření manželství a zahrnuje majetek nabytý během trvání manželství. Smluvený režim umožňuje manželům upravit si svá majetková práva a povinnosti dohodou, a to buď před uzavřením manželství, nebo v jeho průběhu. Tato dohoda se nazývá manželská smlouva a musí být sepsána ve formě notářského zápisu. Manželská smlouva je skvělým nástrojem, jak předejít případným nedorozuměním a sporům v budoucnu. Nebojte se o ní promluvit se svým partnerem a zvážit, zda by nebyla i pro vás vhodným řešením.
Publikováno: 20. 11. 2024
Kategorie: právo