Ukončení DPP: Co potřebujete vědět?

Ukončení Dpp

Druhy ukončení DPP

Dohoda o provedení práce může skončit několika způsoby. Klasikou je samozřejmě splnění sjednané práce, a to bez ohledu na to, zda se jedná o jednorázovou činnost, nebo o práci konanou opakovaně. Další možností je dohoda obou stran, tedy zaměstnavatele i zaměstnance, na ukončení DPP. Pamatujte, že i v tomto případě se musí dodržet výpovědní lhůta, která činí 15 dní a začíná běžet prvním dnem následujícím po dni, kdy byla dohoda o ukončení doručena druhé smluvní straně. DPP lze ukončit i jednostranně, a to výpovědí ze strany zaměstnance i zaměstnavatele. Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu. Zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce, například z důvodu nadbytečnosti. V případě, že je zaměstnanec na DPP těhotná nebo zaměstnanec, který je otcem dítěte mladšího jednoho roku, nemůže jim dát zaměstnavatel výpověď.

Dohoda obou stran

Dohoda obou stran představuje způsob ukončení pracovního poměru, na kterém se shodnou jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Jde o smluvní typ ukončení pracovního poměru, který se řídí § 49 zákoníku práce. Pro platnost dohody je nezbytná písemná forma a podpis obou stran. Zaměstnanec ani zaměstnavatel nemají nárok na odstupné, pokud se nedohodnou jinak. Dohoda musí obsahovat datum, od kterého se pracovní poměr ukončuje. Dále je vhodné uvést důvod ukončení pracovního poměru, i když to zákoník práce výslovně nenařizuje.

Výpovědní doba u DPP

Výpovědní doba u dohody o provedení práce (DPP) se řídí zákoníkem práce, konkrétně § 77 odst. 5. Základní pravidlo zní, že DPP může být ukončena dohodou smluvních stran (zaměstnancem i zaměstnavatelem) kdykoliv, a to i bez udání důvodu. Není tedy stanovena žádná pevná výpovědní lhůta, jako je tomu u standardního pracovního poměru.

Nicméně, i když zákon nestanoví žádnou výpovědní dobu, je vhodné, aby si strany dohodly alespoň nějaký minimální časový rámec pro ukončení DPP. Tím se předejde případným komplikacím a nedorozuměním. V praxi se nejčastěji sjednává výpovědní doba 14 dní, ale záleží vždy na konkrétní dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

Okamžité ukončení DPP

Dohoda o provedení práce (DPP) umožňuje flexibilní formu spolupráce. Někdy je ale potřeba ji ukončit dříve, a to i bez udání důvodu. Jak na to? Zákoník práce umožňuje okamžité ukončení DPP z obou stran, tedy jak ze strany zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Stačí, když druhá strana obdrží písemnou výpověď. Důležité je, že výpovědní doba u DPP neexistuje, ať už se jedná o ukončení dohodou, výpovědí, či okamžitým zrušením. Práce končí dnem, který je v písemné formě uveden jako den ukončení.

ukončení dpp

Zkušební doba a DPP

Zkušební doba se u dohody o provedení práce (DPP) nevztahuje. DPP je specifický typ pracovněprávního vztahu, který je od začátku koncipován jako krátkodobé a jednorázové zaměstnání. Zákoník práce proto u DPP zkušební dobu neumožňuje sjednat.

Vlastnost Dohoda o provedení práce (DPP) Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
Maximální rozsah práce za měsíc 300 hodin ročně V průměru maximálně 20 hodin týdně
Odvody na sociální a zdravotní pojištění Neodvádí se, pokud je hrubá mzda do 10 000 Kč Odvádí se vždy

Odstupné při ukončení DPP

Při ukončení dohody o provedení práce (DPP) nemá zaměstnanec ze zákona nárok na odstupné. Odstupné se vyplácí pouze v případech stanovených zákoníkem práce, typicky při skončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti, organizačních změn apod. DPP je specifický typ pracovněprávního vztahu, který se řídí vlastními pravidly.

Je však možné, že vám odstupné při ukončení DPP přizná zaměstnavatel dobrovolně, a to na základě vaší vzájemné dohody. Pokud by k tomu došlo, mělo by být odstupné specifikováno v písemné formě, a to buď přímo v DPP, nebo v dodatku k ní.

Důležité dokumenty a náležitosti

Při vyřizování jakýchkoli dokladů nebo záležitostí je nezbytné mít k dispozici všechny potřebné dokumenty. Obecně mezi ně patří platný občanský průkaz nebo cestovní pas, doklad o bydlišti a další dokumenty specifické pro danou situaci. Například při žádosti o řidičský průkaz budete potřebovat lékařský posudek, při koupi nemovitosti pak výpis z katastru nemovitostí. Vždy je vhodné si předem ověřit na příslušném úřadě nebo instituci, jaké konkrétní dokumenty jsou potřeba. Ušetříte si tak čas a zbytečné komplikace.

Kam se obrátit s dotazy

Máte-li jakékoli dotazy, neváhejte se na nás obrátit. Náš tým podpory je vám k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, aby vám pomohl s čímkoli, co budete potřebovat. Můžete nás kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím našeho online chatu. Naši zkušení a přátelští zástupci vám rádi poskytnou rychlou a efektivní pomoc. Vaše spokojenost je pro nás prioritou a uděláme vše pro to, abyste se na nás mohli vždy spolehnout.

ukončení dpp

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: právo