Volby ze zahraničí: Jak na to a proč se zapojit?

Volby Zo Zahranicia

Právo volit i z ciziny

Čeští občané s trvalým pobytem v zahraničí, ale i ti, kteří jsou dočasně mimo Českou republiku, mají právo volit ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a v prezidentských volbách. Pro účast ve volbách ze zahraničí je klíčové být zapsán v seznamu voličů na zastupitelském úřadě. Registraci lze provést osobně, poštou nebo online. Voliči pak mohou odevzdat svůj hlas osobně na zastupitelském úřadě v době konání voleb, nebo poštou. Je důležité sledovat termíny a instrukce pro volby ze zahraničí, které zveřejňuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Kdo může volit ze zahraničí?

Voliť zo zahraničia vo voľbách do Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky môžu občania Českej republiky, ktorí majú najneskôr v deň volieb 18 rokov a sú zapísaní v osobitnom zozname voličov pre voľby zo zahraničia. Zápis do zoznamu voličov nie je automatický a je potrebné oň požiadať. Žiadosť je možné podať elektronicky prostredníctvom datovej schránky, e-mailom s uznávaným elektronickým podpisom alebo poštou na zastupiteľský úrad Českej republiky v mieste trvalého pobytu. O voľbu zo zahraničia môžu požiadať aj občania, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Českej republiky. V takom prípade je potrebné preukázať väzbu k Českej republike, napríklad rodný list alebo doklad o štátnom občianstve rodiča. Voľba zo zahraničia je skvelou príležitosťou pre všetkých Čechov žijúcich v zahraničí, ako sa zapojiť do diania v Českej republike a ovplyvniť tak jej budúcnosť. Nezabudnite, že váš hlas má váhu!

Jak se zaregistrovat k volbám?

Pro Čechy žijící v zahraničí, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je registrace zásadní. Bez ní nemůžete uplatnit své volební právo. Existují dva hlavní způsoby, jak se zaregistrovat k volbám ze zahraničí. První možností je osobní návštěva zastupitelského úřadu České republiky v zemi vašeho pobytu. S sebou si nezapomeňte vzít platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Na úřadě vyplníte žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů. Druhou možností je online registrace prostřednictvím datové schránky. Tato možnost je rychlejší a pohodlnější, ale vyžaduje, abyste měli zřízenou datovou schránku a znali své přstupové údaje. Termín pro podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů je vždy 40 dnů před prvním dnem voleb. Nezapomeňte na to a zaregistrujte se včas, abyste mohli ovlivnit budoucnost České republiky i ze zahraničí.

Hlas Čechů v zahraničí je důležitý. Je projevem jejich sounáležitosti s domovinou a jejich právem podílet se na směřování své země, ať už žijí kdekoli na světě.

Zdeněk Dvořák

Způsoby hlasování v zahraničí

Pro české občany žijící v zahraničí existuje několik způsobů, jak uplatnit své volební právo. Jednou z možností je osobní hlasování na zastupitelském úřadě ČR v zemi jejich pobytu. V den voleb se dostaví na úřad s platným dokladem totožnosti a odevzdají svůj hlas. Pro ty, kteří to mají k zastupitelskému úřadu daleko, nebo jim to časové možnosti neumožňují, je zde možnost hlasovat poštou. Volič si v takovém případě musí předem vyřídit voličský průkaz a následně zaslat svůj hlas poštou tak, aby byl doručen nejpozději v den voleb do ČR. Důležité je sledovat termíny a pokyny pro daný typ voleb, které zveřejňuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Srovnání volební účasti v zahraničí a v ČR
Volby Volební účast v ČR Volební účast v zahraničí
Prezidentské volby 2018 (2. kolo) 66,60 % 9,25 %
Volby do Poslanecké sněmovny 2021 65,43 % 7,84 %

Důležité termíny a lhůty

Pro účast ve volbách ze zahraničí je klíčové mít na paměti několik důležitých termínů a lhůt. Především je nutné být registrován u zastupitelského úřadu a to nejpozději 40 dnů před volbami. Bez registrace bohužel není možné volit. Dále je důležité si ohlídat termín pro podání žádosti o volební průkaz, a to v případě, že se chystáte volit korespondenčně. Žádost je nutné podat nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb. V neposlední řadě je nezbytné dodržet lhůtu pro doručení korespondenční obálky s vaším hlasem, která musí být doručena na adresu zastupitelského úřadu nejpozději do dne voleb.

Voličský průkaz pro volby v cizině

Čeští občané s trvalým pobytem v zahraničí se voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mohou zúčastnit i v případě, že nemají na území České republiky hlášený přechodný pobyt. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné si nejpozději 5 dnů před prvním dnem voleb vyřídit voličský průkaz. Voličský průkaz opravňuje k volbě ve všech volebních okrscích v zahraničí, a to v jakémkoli typu voleb. Žádost o vydání voličského průkazu lze podat osobně na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu, datovou schránkou, poštou s ověřeným podpisem voliče nebo elektronicky s využitím datové schránky. Kromě voličského průkazu je pro volbu v zahraničí nezbytné prokázat vaši totožnost platným cestovním pasem České republiky nebo občanským průkazem. V případě, že volíte na zastupitelském úřadě, je nutné se dostavit v předem stanovených volebních hodinách. Pokud se rozhodnete volit prostřednictvím korespondenční volby, je nutné zaslat obálku s vaším hlasem tak, aby byla doručena na zastupitelský úřad nejpozději do okamžiku ukončení voleb na území České republiky.

Adresy zastupitelských úřadů

Pro Čechy žijící v cizině, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je klíčové znát adresy zastupitelských úřadů. Právě tam se totiž nachází volební místnosti, kde můžou krajané odevzdat svůj hlas. Seznam všech zastupitelských úřadů České republiky najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Kromě adresy tam najdete i další důležité informace, jako jsou otevírací hodiny úřadu nebo kontaktní údaje. Včasná informace o adrese zastupitelského úřadu vám ušetří starosti a umožní vám včas a bez problémů odevzdat váš hlas ve volbách. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem každého občana, ať už žije v České republice, nebo v zahraničí.

Nejčastější dotazy k volbám

Mnoho Čechů žijících v zahraničí má otázky ohledně voleb. Zde najdete odpovědi na ty nejčastější. Chcete volit ze zahraničí? Pak si musíte nejprve zaevidovat adresu do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. To můžete udělat kdykoliv, ale nejpozději 40 dnů před volbami. Pro volbu prezidenta je lhůta kratší, a to 20 dnů před prvním kolem. Jakmile jste v seznamu, můžete volit jedním ze tří způsobů: osobně na zastupitelském úřadě, poštou nebo prostřednictvím zmocněnce. Volba poštou je možná pouze v některých zemích. Podrobnější informace o volbách ze zahraničí najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Užitečné informace a kontakty

Pro účast ve volbách ze zahraničí je nezbytné se nejprve zaregistrovat u zastupitelského úřadu České republiky v zemi vašeho trvalého pobytu. Registraci je možné provést kdykoli, nicméně pro účast v nadcházejících volbách je nutné ji stihnout do stanoveného termínu. Ten se liší v závislosti na typu voleb, proto je důležité sledovat aktuální informace na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR nebo zastupitelského úřadu. Pro registraci budete potřebovat platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Po úspěšné registraci obdržíte voličský průkaz, který vás opravňuje k hlasování. Hlasovat je pak možné osobně na zastupitelském úřadu v předem stanovených termínech, případně poštou. Důležité je si ověřit způsoby hlasování dostupné v dané zemi a dodržet všechny stanovené lhůty. Více informací a odpovědi na nejčastější dotazy naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Politika