Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu.
Co je volební průkaz
Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Vydává ho obecní úřad a je určený pro ty, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním okrsku. Důvody pro jeho vyřízení mohou být různé, například pracovní cesta, dovolená nebo studium. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to do schránky v daném okrsku nebo v zahraničí na zastupitelském úřadě. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz je platný pouze pro konkrétní volby, které jsou na něm uvedeny. Po skončení voleb je nutné ho odevzdat.
K čemu slouží
Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat ve volbách mimo vaše trvalé bydliště. Je to obdoba běžného hlasovacího průkazu, ale s platností pro celou Českou republiku. Pokud tedy víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je vhodné si o volební průkaz požádat. Můžete tak učinit na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Žádost o volební průkaz je možné podat osobně nejpozději do pátku před volbami do 16 hodin, nebo písemně či elektronicky, ale pouze do pátku předcházejícího druhému pátku před volbami do 16 hodin. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Při hlasování se prokážete volebním průkazem a platným dokladem totožnosti.
Kdo ho může dostat
Volební průkaz, váš klíč k urně mimo domov, je dostupný pro každého voliče registrovaného v České republice. Nemusíte složitě zdůvodňovat svou nepřítomnost v místě trvalého bydliště v den voleb. Stačí o něj jednoduše požádat. Ať už se chystáte na dovolenou, budete v den voleb v nemocnici nebo prostě jen mimo svůj volební obvod, volební průkaz vám zaručí, že o svůj hlas nepřijdete. Žádost o jeho vydání můžete podat osobně na úřadě, poštou, datovou schránkou, anebo jednoduše online. Myslete ale na to, že osobně si ho můžete vyzvednout nejpozději den před volbami, v případě doručení poštou je potřeba počítat s delší dodací lhůtou. Nezapomeňte, že účast ve volbách je nejen vaším právem, ale i občanskou povinností.
Jak o něj zažádat
Žádost o volební průkaz můžete podat osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2 dnů před volbami. Pokud nestíháte osobní návštěvu, nezoufejte! Existuje i možnost písemné žádosti. Tu je nutné zaslat na adresu vašeho obecního úřadu a to tak, aby dorazila nejpozději 7 dní před volbami. Pamatujte, že písemná žádost musí být úředně ověřena, jinak je neplatná. Ať už zvolíte jakoukoli cestu, nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz. Volební průkaz vám bude vydán ihned na místě, v případě písemné žádosti vám bude doručen poštou. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Termíny pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nebo volby prezidenta republiky je třeba podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V případě, že se nemůžete dostavit k volbám osobně z důvodu náhlé události, která nastala v době kratší než 7 dní před volbami, můžete o vydání volebního průkazu požádat i v kratší lhůtě, a to nejpozději do 3 dnů před druhým dnem voleb do 16 hodin. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat osobně na obecním úřadě, v jehož obvodu máte trvalý pobyt, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. V případě elektronického podání žádosti je nutné, aby byla opatřena zaručeným elektronickým podpisem. Volební průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích na území České republiky.
Možnosti vyzvednutí
Voliči si mohou svůj volební průkaz vyzvednout osobně v úředních hodinách na příslušném obecním úřadě. Pro vyzvednutí je nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. V případě, že si volič nemůže volební průkaz vyzvednout osobně, může pověřit jinou osobu, aby tak učinila za něj. Tato osoba musí být vybavena plnou mocí s ověřeným podpisem voliče a vlastním platným dokladem totožnosti. Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách pouze v tom volebním okrsku, pro který byl vydán. Informace o volebním okrsku, kam se s volebním průkazem dostavit, jsou uvedeny přímo na volebním průkazu.
Hlasování s průkazem v ČR
V České republice existuje možnost hlasovat ve volbách i mimo své trvalé bydliště. Touto možností je využití volebního průkazu. Volební průkaz opravňuje občana České republiky, který jej vlastní, k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Senátu Parlamentu České republiky, Evropského parlamentu a v prezidentských volbách. Volební průkaz si může vyžádat každý volič u obecního úřadu obce s rozšířenou působností v místě svého trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami. Pro jeho vydání je nutné předložit platný doklad totožnosti. S volebním průkazem je pak možné hlasovat v jakékoli volební místnosti na území České republiky v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a v případě voleb do Senátu Parlamentu České republiky pouze ve volebním obvodu, pro který byl průkaz vydán. V den voleb se pak volič s volebním průkazem dostaví do libovolné volební místnosti a prokáže se platným dokladem totožnosti a volebním průkazem.
Vlastnost | Volební průkaz | Občanský průkaz |
---|---|---|
Oprávňuje k hlasování | Ano | Ano (pouze v místě trvalého bydliště) |
Platnost pro cestování do zahraničí | Ne | Ano (v rámci EU a vybraných zemí) |
Nutnost žádosti o vydání | Ano (před volbami) | Ne (vydává se automaticky) |
Hlasování s průkazem v zahraničí
Občané České republiky, kteří se nacházejí v době voleb v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích v České republice i na zastupitelských úřadech. Pro jeho vydání je nutné požádat o něj v dostatečném předstihu, a to buď osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem voliče. Důležité je pamatovat na to, že voličský průkaz je nutné si vyzvednout osobně, nelze jej zaslat poštou. V den voleb se pak s voličským průkazem a platným dokladem totožnosti dostavíte do vybrané volební místnosti, kde budete moci odevzdat svůj hlas.
Platnost volebního průkazu
Volební průkaz je dokument, který umožňuje jeho držiteli hlasovat mimo své trvalé bydliště. Platnost volebního průkazu je omezena na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že volební průkaz nelze použít pro jiné volby, a to ani v případě, že se konají ve stejném termínu jako volby, pro které byl průkaz vydán. Volební průkaz je platný pouze společně s předložením platného dokladu totožnosti, například občanského průkazu nebo cestovního pasu. Bez předložení takového dokladu není možné s volebním průkazem hlasovat. V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nutné tuto skutečnost neprodleně oznámit obecnímu úřadu, který průkaz vydal. Obecní úřad poté volební průkaz zneplatní a vystaví na žádost voliče nový volební průkaz. Je důležité si uvědomit, že hlasování s neplatným volebním průkazem je považováno za porušení volebních pravidel a může být sankcionováno.
Ztráta nebo odcizení
V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nezbytné okamžitě kontaktovat obecní úřad, který průkaz vydal, a požádat o vydání náhradního volebního průkazu. Bez volebního průkazu se nelze voleb zúčastnit. Náhradní volební průkaz může být vydán pouze na základě žádosti voliče a pouze do doby konání voleb. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz je důležitým dokumentem, který opravňuje k hlasování ve volbách. Ztráta nebo odcizení volebního průkazu by proto neměla být brána na lehkou váhu. V případě nalezení ztraceného volebního průkazu je nutné jej odevzdat na obecní úřad. Nalezený volební průkaz nelze použít k hlasování.
Volební průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí ovlivnit směr, kterým se naše země vydá. Nezapomeňte ji využít.
Božena Němcová
Volební průkaz a korespondenční volba
Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo své trvalé bydliště, a to v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Volič s voličským průkazem se prokáže ve volební místnosti voličským průkazem a platným dokladem totožnosti. Žádost o vydání voličského průkazu je možné podat písemně, a to nejpozději 7 dní před volbami, nebo osobně, a to nejpozději do 2 dnů před volbami. Korespondenční volba je určena pro voliče, kteří se nemohou dostavit do volební místnosti z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí. Pro korespondenční volbu je nutné požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů a následně o zaslání volebních materiálů. Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů je možné podat pouze písemně, a to nejpozději 40 dní před volbami. Volič, který je zapsán do zvláštního seznamu voličů, obdrží poštou sadu volebních materiálů, které musí být doručeny zpět na adresu zastupitelského úřadu nejpozději do dne voleb.
Nejčastější otázky a odpovědi
Kdy a kde můžu volit s voličským průkazem? S voličským průkazem můžete volit v jakýchkoli volbách v České republice, a to v jakékoli volební místnosti. Nejste tedy vázáni na své trvalé bydliště.
Jaké doklady potřebuji k hlasování? K volbám se dostavte s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Pokud volíte na voličský průkaz, mějte ho s sebou.
Co když nemám trvalé bydliště v České republice? I bez trvalého bydliště v ČR můžete volit ve volbách do Evropského parlamentu, pokud jste občanem ČR a máte alespoň 18 let. K volbám se v tomto případě dostavte na zastupitelský úřad ČR v zemi vašeho pobytu.
Mohu volit, i když jsem nemocný/á? Ano, i v případě nemoci můžete volit. Kontaktujte okrskovou volební komisi a požádejte o hlasování do přenosné volební schránky.
Co když ztratím občanský průkaz těsně před volbami? V případě ztráty nebo odcizení občanského průkazu kontaktujte neprodleně policii. Ta vám vystaví náhradní doklad, se kterým budete moci volit.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: Politika