Vše, co potřebujete vědět o voličském průkazu.

Voličský Průkaz

Co je voličský průkaz

Voličský průkaz je dokument, na jehož základě může volič hlasovat mimo své trvalé bydliště. Vydává se na požádání a opravňuje k jednorázovému hlasování v jakýchkoli volbách a referendech konaných na území České republiky. Žádost o vydání voličského průkazu je možné podat osobně na obecním úřadě obce s rozšířenou působností, elektronicky s využitím datové schránky nebo poštou. Důležité je, aby žádost byla doručena nejpozději 7 dní před dnem voleb. Voličský průkaz obsahuje jméno a příjmení voliče, rodné číslo, adresu trvalého bydliště a údaj o volbách, pro které byl vydán. V den voleb se pak volič prokáže voličským průkazem a platným dokladem totožnosti ve volební místnosti kdekoli v České republice. Vydání voličského průkazu je bezplatné.

K čemu slouží

Voličský průkaz je dokument, který opravňuje občana České republiky k hlasování ve volbách mimo své trvalé bydliště. Pokud se v době voleb nacházíte mimo svůj volební obvod, například na dovolené, služební cestě nebo studiích, je nezbytné si o voličský průkaz požádat. Bez něj se voleb zúčastnit nemůžete. Voličský průkaz vás opravňuje k účasti ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Senátu Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v prezidentských volbách. Žádost o jeho vydání je nutné podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V případě konání druhého kola voleb je lhůta pro podání žádosti zkrácena na 3 dny před jeho konáním. Voličský průkaz je důležitým nástrojem pro zajištění aktivního volebního práva a umožňuje občanům účastnit se voleb bez ohledu na jejich aktuální místo pobytu.

Kdo ho vydává

Voličský průkaz, nepostradatelný dokument pro ty, kteří se ve dnech voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště, vydává obecní úřad v místě trvalého pobytu voliče. Žádost o jeho vydání je možné podat buď osobně, a to nejpozději do okamžiku uzavření volební místnosti prvního dne voleb, nebo v elektronické podobě s ověřeným podpisem, a to nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech typech voleb a referend, a to na území celé České republiky. Je důležité si uvědomit, že voličský průkaz sám o sobě neopravňuje k hlasování. Volič je povinen se ve volební místnosti prokázat platným dokladem totožnosti, kterým je zpravidla občanský průkaz nebo cestovní pas. V případě ztráty nebo odcizení voličského průkazu je nutné neprodleně kontaktovat obecní úřad a požádat o vydání nového průkazu.

Srovnání voličského průkazu a občanského průkazu
Vlastnost Voličský průkaz Občanský průkaz
Oprávňuje k hlasování ve volbách Ano Ano
Slouží jako doklad totožnosti Ne Ano
Je vydáván automaticky Ne, pouze na žádost Ano

Jak ho získat

Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemnou žádostí. Žádost musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a číslo občanského průkazu. Pokud žádáte písemně, musí být váš podpis na žádosti úředně ověřen. Voličský průkaz vám bude vydán ihned na místě, v případě písemné žádosti vám bude zaslán poštou. S voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Nezapomeňte, že voličský průkaz je pouze dokladem opravňujícím k hlasování a nenahrazuje občanský průkaz ani jiný doklad totožnosti.

Voličský průkaz, malý kousek papíru s obrovskou mocí. Mocí rozhodnout o budoucnosti, o směru, kterým se naše země vydá. Nezáleží na tom, zda volíte srdcem, nebo rozumem, důležité je volit.

Hana Nováková

Nezbytné doklady

K účasti ve volbách je nezbytné se ve volební místnosti prokázat platným dokladem totožnosti. Obvykle se jedná o občanský průkaz nebo cestovní pas. V případě ztráty, odcizení nebo neplatnosti vašeho dokladu totožnosti, je nutné si včas vyřídit nový doklad. Pokud se ve volební den nacházíte mimo své trvalé bydliště, můžete k hlasování využít voličský průkaz. Ten si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Voličský průkaz vám umožní hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v závislosti na typu voleb. Nezapomeňte, že voličský průkaz nenahrazuje doklad totožnosti, proto je nutné se i s ním prokázat platným dokladem totožnosti.

Lhůta pro vyřízení

Žádost o vydání voličského průkazu musí být obecnímu úřadu doručena nejpozději 7 dní přede dnem voleb, pokud se volí pouze v jednom dni. V případě voleb konaných ve dvou dnech je lhůta pro podání žádosti 3 dny přede dnem voleb. Tato lhůta se vztahuje na osobní podání žádosti, stejně jako na žádosti zaslané poštou nebo elektronicky. Pro elektronické podání žádosti je nutné použít datovou schránku nebo zaručený elektronický podpis. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích na území České republiky, a to ve volbách, pro které byl vydán. Voličský průkaz není nutné vracet a jeho platnost vyprší po uplynutí voleb. Dokladem opravňujícím k hlasování ve volbách je kromě voličského průkazu také občanský průkaz nebo cestovní pas. Tyto doklady musí být platné a předloženy ve volební místnosti. Volič je povinen prokázat svou totožnost a adresu trvalého pobytu.

Platnost průkazu

Voličský průkaz je dokument, který opravňuje občana České republiky k hlasování ve volbách mimo své trvalé bydliště. Platnost voličského průkazu je vázána na konkrétní volby, pro které byl vydán, a je uvedena přímo na průkazu. To znamená, že voličský průkaz nelze použít pro jiné volby, než pro které byl vydán. Voličský průkaz neopravňuje k hlasování voliče, který je zbaven způsobilosti k právním úkonům. V takovém případě je občan povinen odevzdat voličský průkaz obecnímu úřadu, který mu jej vydal. Občan, který požádá o vydání voličského průkazu a následně zjistí, že se nemůže voleb zúčastnit (například z důvodu nemoci), není povinen voličský průkaz použít. Může hlasovat ve svém volebním okrsku na základě občanského průkazu.

Hlasování s průkazem

Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve své domovské obci, kde jste zapsáni v seznamu voličů, pak je pro vás tento doklad nezbytný. Žádost o vydání voličského průkazu můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. Lhůta pro podání žádosti o vydání voličského průkazu je různá, liší se podle typu voleb a způsobu podání žádosti. Pro přesné termíny doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva vnitra ČR. Voličský průkaz vám umožní volit v kterékoli volební místnosti na území České republiky. V den voleb se s ním dostavíte do libovolné volební místnosti a prokážete se platným dokladem totožnosti.

Možné komplikace

Ačkoliv je voličský průkaz užitečným nástrojem pro ty, kteří se v době voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště, je důležité mít na paměti i možné komplikace. Zaprvé, o voličský průkaz je nutné včas požádat. Pokud tak neučiníte v daném termínu, nebudete jej moci k hlasování použít. Zadruhé, je důležité si hlídat platnost voličského průkazu. Ta je omezena na konkrétní volby, pro které byl vydán. Po uplynutí této doby se stává neplatným. V neposlední řadě je nutné si uvědomit, že voličský průkaz neopravňuje k hlasování v jakýchkoli volbách. Platí pouze pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a volby do Evropského parlamentu konané na území České republiky. Pro ostatní typy voleb, jako jsou například volby prezidentské či krajské, je nutné hlasovat ve svém volebním okrsku na základě platného občanského průkazu nebo cestovního pasu.

Důležité kontakty

V případě nejasností ohledně vašeho voličského průkazu nebo dokladu opravňujícího k hlasování ve volbách se neváhejte obrátit na příslušné instituce. Pro informace o volbách a vaše volební práva kontaktujte Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. V otázkách týkajících se vydání, ztráty nebo poškození vašeho voličského průkazu se obraťte na obecní úřad vašeho trvalého bydliště. V den voleb vám mohou s případnými dotazy poradit i členové okrskové volební komise ve vaší volební místnosti. Nezapomeňte, že aktivní účast ve volbách je vaším právem a důležitou součástí demokratické společnosti.

Publikováno: 12. 11. 2024

Kategorie: Politika