Vše o volebním průkazu: Kde ho získat a jak ho využít

Volební Průkaz

Co je volební průkaz

Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaši volební okrsek. Je to užitečné, pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém bydlišti. Volební průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat osobně nebo písemně. Pokud žádáte písemně, musí být žádost úředně ověřena. Volební průkaz si nemůžete vyřídit online. O volební průkaz můžete požádat nejpozději do druhého dne po vyhlášení voleb. Pokud žádáte o vydání volebního průkazu z důvodu pobytu v zahraničí, můžete tak učinit nejpozději 10 dnů před volbami. Volební průkaz vám bude vydán do 3 dnů od podání žádosti. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice. Ve volební místnosti se prokážete volebním průkazem a občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volební průkaz je platný pouze pro volby, pro které byl vydán.

Kdo může žádat

Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mimo místo trvalého bydliště. O vydání volebního průkazu může požádat každý volič zapsaný ve stálém seznamu voličů pro příslušné volby. Žádost je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to u obecního úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu. Voliči, kteří se v době voleb budou zdržovat v zahraničí, mohou o vydání volebního průkazu požádat zastupitelský úřad České republiky v dané zemi. Volební průkaz je vydáván na konkrétní volby a nelze jej použít pro jiné volby. V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu nelze vydat duplikát.

Informace o volebním průkazu
Vlastnost Popis
Název Volební průkaz
Účel Umožňuje volit mimo trvalé bydliště v ČR
Platnost Pouze pro dané volby/referendum

Jak o průkaz zažádat

Volební průkaz si můžete vyřídit osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do šestého dne před volbami. S sebou si nezapomeňte vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud žádáte o volební průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, je nutné doložit doklad o této skutečnosti, například letenku nebo potvrzení o ubytování. Volební průkaz si můžete také vyřídit písemně. Žádost musí být doručena na příslušný obecní úřad nejpozději 7 dní před volbami a musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a důvod žádosti o vydání volebního průkazu. Nezapomeňte žádost podepsat. V případě zasílání žádosti poštou je nutné úředně ověřit váš podpis. Od 3. dne před volbami si volební průkaz nemůžete vyřídit písemně ani elektronicky. Zbývá vám tak pouze možnost osobního vyzvednutí na vašem obecním úřadě.

volební průkaz

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu podávejte s dostatečným předstihem, ať už osobně nebo v elektronické podobě. Zasíláte-li žádost písemně, musí být doručena nejpozději 7 dní před dnem voleb, a to vašemu obecnímu úřadu podle místa trvalého bydliště. Pokud volíte v zahraničí, je lhůta pro doručení písemné žádosti 15 dnů před volbami a adresujte ji Ministerstvu vnitra. Osobně si o volební průkaz můžete zažádat i na poslední chvíli, a to do pátku předcházejícímu dni voleb do 16:00, a to opět na svém obecním úřadě. Pro elektronické podání žádosti platí stejná lhůta jako pro písemnou žádost, tedy 7 dní před volbami pro volby v ČR a 15 dní pro volby v zahraničí. Nezapomeňte, že žádost musí být opatřena zaručeným elektronickým podpisem. Včasné podání žádosti vám zaručí, že stihnete obdržet volební průkaz a budete moci uplatnit své volební právo.

Možnosti vyzvednutí

Volební průkaz vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud se v den voleb nacházíte v jiném okrese nebo dokonce v zahraničí, volební průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete. Existují dva hlavní způsoby, jak volební průkaz získat: osobně na obecním úřadě, a to nejpozději do pátku před volbami do 16:00, nebo datovou schránkou, a to nejpozději do pátku před volbami do 23:59. Vydání volebního průkazu je bezplatné. Voliči, kteří se v den voleb nacházejí v nemocnici, v domově pro seniory nebo v jiném podobném zařízení, mohou o vydání volebního průkazu požádat prostřednictvím zvláštní komise, která je za tímto účelem do zařízení vyslána.

Hlasování s průkazem v ČR

Volební průkaz opravňuje voliče k účasti ve volbách mimo své trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, volební průkaz je řešením. O volební průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu, a to nejpozději do pátku před volbami do 16:00. Žádost lze podat i písemně nebo elektronicky, ale musí být doručena nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je nutné žádost opatřit úředně ověřeným podpisem. Volební průkaz si pak můžete vyzvednout osobně nebo si ho nechat zaslat na adresu v České republice. V den voleb se s průkazem dostavíte do libovolné volební místnosti v ČR a po ověření totožnosti můžete volit. Je důležité pamatovat, že volební průkaz platí pouze pro volby, pro které byl vydán.

volební průkaz

Volební průkaz je vaší vstupenkou k demokracii, nenechávejte ho ležet ladem.

Radomír Dvořák

Hlasování v zahraničí

Občané České republiky, kteří se v době voleb nacházejí v zahraničí, mají právo volit prostřednictvím voličského průkazu. Voličský průkaz opravňuje k volbě ve všech typech voleb, a to na zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí nebo zasláním obálky s hlasovacími lístky. Pro jeho získání je nutné podat žádost, a to buď osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností v místě trvalého pobytu, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. Žádost o vydání voličského průkazu musí být podána nejpozději 7 dní před volbami v případě osobního podání, v případě elektronické žádosti pak nejpozději 15 dní před volbami. Voličský průkaz je nutné si vyzvednout osobně, a to na úřadě, kde byla žádost podána. Není možné, aby si voličský průkaz vyzvedla jiná osoba, a to ani na základě plné moci. Voličský průkaz je důležitým dokumentem, který umožňuje Čechům žijícím v zahraničí aktivně se účastnit voleb a ovlivňovat tak dění ve své zemi.

Platnost volebního průkazu

Volební průkaz opravňuje k volbě mimo trvalé bydliště. Jeho platnost je omezena na konkrétní volby, pro které byl vydán. Využít ho můžete v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případně na zastupitelském úřadě v zahraničí, pokud se volby týkají i dané země. Důležité je pamatovat, že volební průkaz je platný pouze s platným dokladem totožnosti. Bez něj vám volební komise hlasování neumožní. Pozor si dejte i na případné poškození volebního průkazu. Pokud je poškozen tak, že jsou nečitelné důležité údaje, ztrácí platnost a je nutné si vyžádat nový. V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nutné tuto skutečnost neprodleně ohlásit na úřadě, kde byl vydán. Vydání duplikátu volebního průkazu je možné pouze v odůvodněných případech a za poplatek.

Pozor na ztrátu průkazu

Váš volební průkaz je důležitý dokument, který vás opravňuje k volbám. Bez něj se voleb zúčastnit nemůžete. Co dělat, když ho ztratíte? Nejdříve zachovejte klid, ztráta volebního průkazu není nic neobvyklého a existuje řešení. Je nutné co nejdříve kontaktovat obecní úřad, kde jste volební průkaz obdrželi, a nahlásit jeho ztrátu. Úředníci vám vystaví duplikát, se kterým se budete moci voleb zúčastnit. Pamatujte, že vystavování duplikátu může trvat několik dní, proto neotálejte a ztrátu nahlaste co nejdříve. Důležité je také zmínit, že volební průkaz je nepřenosný. To znamená, že ho nemůžete dát k použití jiné osobě. V případě ztráty nebo odcizení je nutné tuto skutečnost neprodleně nahlásit.

volební průkaz

Volební průkaz a korespondenční volba

Volební průkaz opravňuje voliče k volbě mimo své trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, volební průkaz vám umožní odvolit jinde v ČR. O volební průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu, a to nejpozději do pátku před volbami, do 16 hodin. Žádost o vydání volebního průkazu lze podat i písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dní před dnem voleb. V takovém případě je nutné žádost opatřit úředně ověřeným podpisem. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před volbami. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v ČR. Ve volební místnosti předložíte volební průkaz a platný doklad totožnosti. Volič, který hlasuje na voličský průkaz, obdrží od okrskové volební komise obálku a úřední volební lístky. Po prokázání totožnosti a volebního práva a po záznamu do výpisu ze zvláštního seznamu volič, obálku s úředním volebním lístkem, pro kterou se rozhodl hlasovat, vloží do volební schránky.

Nejčastější dotazy k průkazu

Kdy a kde můžu o volební průkaz žádat? O volební průkaz můžete žádat v podstatě kdykoli, ale nejpozději 7 dní před volbami u vašeho obecního úřadu. Pokud chcete žádat v místě vašeho trvalého bydliště, stačí zajít na úřad. Pokud jste mimo, můžete poslat žádost písemně nebo elektronicky s elektronickým podpisem.

Co když nestihnu požádat o volební průkaz včas? Pokud nestihnete lhůtu pro podání žádosti, nezoufejte! Stále můžete volit ve dnech voleb na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí.

Kde můžu s volebním průkazem volit? Volební průkaz vám umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice i na zastupitelských úřadech v zahraničí.

Musím volební průkaz vracet? Ne, volební průkaz vám zůstává. Po volbách vám do něj bude zapsána vaše účast ve volbách.

Co když volební průkaz ztratím? V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu vám bohužel úřad nevystaví nový.

volební průkaz

Můžu za někoho jiného vyřídit volební průkaz? Ano, ale pouze s ověřenou plnou mocí.

Je volební průkaz z předchozích voleb stále platný? Ne, volební průkaz je platný pouze pro jedny konkrétní volby.

Užitečné kontakty a odkazy

Pro informace o volebním průkazu a jeho vydání se můžete obrátit na následující instituce:

  • Váš obecní úřad (pro volby do zastupitelstev obcí a městských částí)
  • Váš krajský úřad (pro volby do krajských zastupitelstev)
  • Ministerstvo vnitra České republiky (pro volby do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu)
  • Český statistický úřad (pro volby do Senátu)

Důležité webové stránky s informacemi o volbách a volebním průkazu:

Na těchto stránkách naleznete informace o:

  • Podmínkách pro vydání volebního průkazu
  • Postup při žádosti o vydání volebního průkazu
  • Místech, kde si můžete volební průkaz vyzvednout
  • Důležitých termínech voleb

Volební průkaz je důležitým dokumentem, který vám umožňuje volit i mimo vaše trvalé bydliště. Nezapomeňte si ho včas vyřídit, abyste mohli ve volbách uplatnit své volební právo.

Publikováno: 08. 11. 2024 / Aktualizováno: 16. 04. 2025

Kategorie: Politika