Výpověď v pracovní neschopnosti: Může ji dát zaměstnavatel i vám? Politika mlčí.

Výpověď V Pracovní Neschopnosti Ze Strany Zaměstnavatele

Ochrana během nemoci: Jste v ochranné lhůtě

Jste-li v pracovní neschopnosti, vztahuje se na vás tzv. ochranná lhůta. Během této doby vás zaměstnavatel nemůže propustit, a to ani v případě, že by k tomu jinak měl důvod. Ochranná lhůta začíná běžet dnem následujícím po dni, kdy jste nastoupili pracovní neschopnost a končí uplynutím 15 dnů od skončení pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel vám tak nemůže dát výpověď například v době, kdy jste v nemocnici nebo doma s chřipkou. Existují však výjimky, kdy vás zaměstnavatel propustit může i v průběhu ochranné lhůty. Jde o případy, kdy se zaměstnavatel ocitne v úpadku nebo mu byl prohlášen konkurs, ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, přemisťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, jste-li pravomocně odsouzeni pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody, porušujete-li zvlášť hrubým způsobem pracovní kázeň nebo jste-li ve zkušební době. Pokud se na vás žádná z výjimek nevztahuje, vztahuje se na vás v době pracovní neschopnosti ochranná lhůta a zaměstnavatel vám nesmí dát výpověď. V případě, že by tak učinil, obraťte se na příslušný inspektorát práce nebo na právníka.

Pracovní úraz: Marodíte s pracovním úrazem

Pracovní úraz je nepříjemná záležitost a bohužel se nevyhýbá ani otázce výpovědi. Co se stane, když vám dá zaměstnavatel výpověď v době, kdy jste v pracovní neschopnosti kvůli pracovnímu úrazu? Dobrá zpráva je, že vás chrání zákoník práce. Zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď z důvodu pracovního úrazu a ani v době, kdy pro něj marodíte. Výjimku tvoří situace, kdy se firma ruší, stěhuje mimo dosah nebo jste ve zkušební době.

I když vám výpověď dát nemůže, může se stát, že ji i tak dostanete. V takovém případě je důležité vědět, že výpovědní doba neběží po dobu, co jste v pracovní neschopnosti. To znamená, že v práci nemusíte nic řešit a v klidu se doléčit. Po návratu do práce vám pak začne běžet standardní dvoutýdenní ochranná lhůta. Během ní vás zaměstnavatel nesmí propustit.

Pamatujte, že i když je situace nepříjemná, máte svá práva. V případě pochybností se nebojte obrátit na odborovou organizaci nebo na inspektorát práce.

Nemoc z povolání: Trpíte nemocí z povolání

Trápení s nemocí z povolání je samo o sobě náročné a ztráta zaměstnání situaci rozhodně neulehčí. Zaměstnavatel bohužel může dát výpověď i v době vaší pracovní neschopnosti, a to i v případě, že souvisí s nemocí z povolání. Existují však zákonná omezení, která vás chrání. Zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď v době, kdy jste chráněni před výpovědí. To se týká například prvních 21 kalendářních dnů nemoci, kdy vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele. Stejně tak vás chrání i mateřská dovolená nebo dočasná pracovní neschopnost z důvodu úrazu, který se stal při práci.

výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele
Srovnání výpovědních lhůt v době pracovní neschopnosti
Situace Výpovědní lhůta
Výpověď ze strany zaměstnavatele (běžná) 2 měsíce
Výpověď ze strany zaměstnavatele (v době pracovní neschopnosti) Nelze dát výpověď

Výpověď v době pracovní neschopnosti z důvodu nemoci z povolání je možná pouze z taxativně vymezených důvodů, které jsou uvedeny v zákoníku práce. Mezi ně patří například zrušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele, nadbytečnost vaší pozice nebo neuspokojivé pracovní výsledky. Důležité je, že výpovědní doba v takovém případě začíná běžet až dnem, kdy vám skončí pracovní neschopnost.

Pokud se domníváte, že vaše výpověď není v souladu se zákoníkem práce, obraťte se na příslušný inspektorát práce. Ten může provést kontrolu u vašeho zaměstnavatele a v případě pochybení mu uložit pokutu. Nebojte se bránit svá práva, a to i v době nemoci.

Těhotenství a mateřství: Jste těhotná nebo na mateřské dovolené

Těhotenství a mateřství jsou krásná období v životě ženy, ale bohužel se mohou stát i dobou nejistoty, zvláště pokud jde o zaměstnání. Možná vás překvapí, že i během těhotenství nebo mateřské dovolené vám může dát zaměstnavatel výpověď. Existují ale zákonná omezení, která vás chrání. Zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď během těhotenství a mateřské dovolené jen tak z rozmaru. Existují však výjimky, kdy je výpověď možná, například v případě zrušení firmy nebo ukončení činnosti. I v takovém případě je ale zaměstnavatel povinen vám vyplatit odstupné. Pokud máte podezření, že vaše výpověď není v souladu se zákoníkem práce, obraťte se na příslušný inspektorát práce nebo na právníka specializujícího se na pracovní právo. Pamatujte, že neznalost zákona neomlouvá a je důležité znát svá práva.

Výpověď v pracovní neschopnosti je jako rána z milosti, když už ležíte na zemi. Je to smutný doklad o tom, že loajalita a lidskost v pracovním prostředí často končí u paragrafů.

Božena Černá

Péče o dítě: Pečujete o dítě mladší 3 let

Péče o dítě mladší tří let je důležitým aspektem života mnoha rodin a česká legislativa poskytuje rodičům v tomto ohledu specifickou ochranu. Tato ochrana se vztahuje i na oblast pracovního práva, konkrétně na situace, kdy zaměstnavatel uvažuje o výpovědi zaměstnanci, který pečuje o dítě mladší tří let.

výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele

V souladu se zákoníkem práce je výpověď ze strany zaměstnavatele v době, kdy je zaměstnanec uznán práce neschopným, nepřípustná. To se týká i pracovní neschopnosti z důvodu péče o dítě do 3 let věku. Zaměstnavatel tedy nemůže dát zaměstnanci výpověď v době, kdy čerpá pracovní neschopnost z důvodu péče o dítě. Tato ochrana se vztahuje na oba rodiče, tedy jak na matku, tak na otce dítěte.

Výjimku z tohoto pravidla tvoří situace, kdy zaměstnavatel ruší činnost nebo stěhuje provozovnu a zaměstnanec odmítne nabídku další práce, která je pro něj vhodná. I v takovém případě je ale zaměstnavatel povinen dodržet zákonnou délku výpovědní doby.

Je důležité si uvědomit, že výpovědní doba v tomto případě neběží po dobu trvání pracovní neschopnosti, ale až po jejím skončení. Zaměstnanec si tak po dobu péče o dítě zachovává své pracovní místo a po skončení pracovní neschopnosti se na něj vrací.

Ukončení firmy: Zaměstnavatel ruší celou firmu

Pokud vám dal zaměstnavatel výpověď z důvodu rušení celé firmy a vy jste zrovna v pracovní neschopnosti, vztahují se na vás stejná pravidla jako na ostatní zaměstnance. To znamená, že váš pracovní poměr nekončí dnem, kdy vám byla výpověď doručena, ale až po uplynutí výpovědní doby. Ta je ze zákona dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Během této doby máte nárok na náhradu mzdy v případě pracovní neschopnosti, a to ve stejné výši, jako kdybyste pracovali.

Výpověď v době pracovní neschopnosti je neplatná, pokud by s ní zaměstnavatel nesouhlasil a zároveň by vám v době doručení výpovědi zbývaly méně než 2 měsíce do dosažení důchodového věku nebo méně než 180 dnů do skončení pracovního poměru z důvodu invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Váš zaměstnavatel je povinen vás o ukončení firmy informovat a vysvětlit vám vaše práva. Nebojte se obrátit na příslušný úřad práce, kde vám s celou situací pomohou a poradí.

Překážky na straně zaměstnance: Nesplňujete požadavky pro výkon práce

Zaměstnavatel vám bohužel může dát výpověď i během vaší pracovní neschopnosti. Existuje ale výjimka, a to pokud nesplňujete požadavky pro výkon práce z důvodu, které jste nezavinili. Co to znamená? Představte si, že jste kuchař a během nemoci vám amputovali prst. Bez něj nemůžete vykonávat svou práci. Pokud vám v tomto případě dá zaměstnavatel výpověď, je neplatná. Musí vám ale nabídnout jinou práci, kterou byste se svým hendikepem zvládl. Pokud takovou práci nemá, nebo ji odmítnete z vážných důvodů (například by to pro vás znamenalo stěhování), může vám dát výpověď z důvodu nadbytečnosti. V takovém případě ale máte nárok na odstupné. Pamatujte, že i v době pracovní neschopnosti máte svá práva. Pokud si nejste jistí, zda je výpověď v pořádku, obraťte se na odborovou organizaci nebo právníka.

výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele

Hrubé porušení pracovních povinností: Závažně jste porušili pracovní kázeň

Zaměstnavatel má právo dát vám výpověď i v době, kdy jste v pracovní neschopnosti. Toto právo je ale omezeno zákoníkem práce a vztahují se na něj striktní pravidla. Výpověď v pracovní neschopnosti je možná pouze z taxativně vymezených důvodů, mezi které patří například zrušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele, nadbytečnost vaší pozice nebo hrubé porušení pracovních povinností.

Právě hrubé porušení pracovních povinností je častým důvodem pro výpověď v pracovní neschopnosti. Co se pod tímto pojmem skrývá? Jde o závažné porušení pracovní kázně, které je neslučitelné s dalším trváním pracovního poměru. Může se jednat například o opakované a neomluvené absence v práci, krádež majetku zaměstnavatele, pracovní úraz zaviněný opilostí nebo užitím návykových látek, konkurenční činnost, hrubé urážky nadřízených nebo kolegů, šíření pomluv o zaměstnavateli nebo zneužití pracovních prostředků pro soukromé účely.

Důležité je, že o hrubém porušení pracovních povinností musí být sepsán písemný záznam. Tento záznam musí obsahovat popis vašeho jednání, datum a čas jeho spáchání, jména svědků a vaše vyjádření k celé záležitosti. Zaměstnavatel vám musí tento záznam předat k nahlédnutí a umožnit vám se k němu vyjádřit. Pokud s obsahem záznamu nesouhlasíte, máte právo podat proti němu námitky.

Výpověď z důvodu hrubého porušení pracovních povinností musí být dána do 2 měsíců ode dne, kdy se zaměstnavatel o tomto porušení dozvěděl, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy k němu došlo. V opačném případě je výpověď neplatná.

Je důležité si uvědomit, že i když jste v pracovní neschopnosti, vaše pracovní povinnosti a závazky vůči zaměstnavateli trvají. Pokud se dopustíte hrubého porušení pracovních povinností, vystavujete se riziku okamžitého zrušení pracovního poměru.

výpověď v pracovní neschopnosti ze strany zaměstnavatele

Publikováno: 18. 08. 2024

Kategorie: Politika