Zákoník práce a těhotenství 2023: Co se mění pro nastávající maminky?
Zákaz výpovědi
Zákoník práce chrání těhotné ženy a matky malých dětí před propuštěním z práce. Tato ochrana, známá jako zákaz výpovědi, je zakotvena v zákoníku práce a platí i v roce 2023. Zaměstnavatel nesmí dát ženě výpověď v době, kdy je těhotná, nebo do konce devátého měsíce po porodu. To platí i v případě, že zaměstnavatel o těhotenství v době podání výpovědi nevěděl. Ochrana se vztahuje i na ženy, které nedávno porodily a kojí. Výjimku z tohoto pravidla tvoří jen velmi specifické situace, například zrušení firmy nebo ukončení činnosti v místě, kde žena pracuje. I v takových případech má ale zaměstnavatel povinnost nabídnout ženě jinou vhodnou práci. Zákaz výpovědi se vztahuje i na ženy, které se starají o dítě mladší tří let. V tomto případě je ale nutné, aby žena o dítě skutečně pečovala. Cílem zákazu výpovědi je chránit ženy v zranitelném období jejich života a zajistit jim finanční stabilitu.
Přestávky na kojení
Zákoník práce z roku 2023 přináší důležité změny pro těhotné a kojící zaměstnankyně, včetně úpravy přestávek na kojení. Pokud kojíte a pracujete, máte nárok na placené přestávky v práci, abyste se mohla věnovat svému dítěti. Až do konce devátého měsíce věku dítěte máte právo na přestávku v práci po dobu 30 minut, a to dvakrát během osmihodinové pracovní doby. Pokud pracujete déle než 8 hodin denně, máte nárok na jednu přestávku na kojení navíc. V případě, že kojíte dvojčata nebo vícerčata, náleží vám na každé další dítě další půlhodinová přestávka. Tyto přestávky se počítají do pracovní doby a zaměstnavatel vám je musí proplatit v plné výši vaší průměrné mzdy. Důležité je, abyste zaměstnavatele o svém záměru čerpat přestávky na kojení informovala písemně a předem.
Ochrana zdraví těhotné
Zákoník práce chrání zdraví těhotných žen a matek. V roce 2023 platí pravidla, která zaručují bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti. Zaměstnavatel nesmí těhotnou ženu zaměstnávat prací, která je pro ni riziková. Seznam rizikových prací je uveden v nařízení vlády. Mezi ně patří například práce s těžkými břemeny, vibracemi nebo chemickými látkami. Těhotná žena má také nárok na změnu pracovní doby nebo na převedení na jinou práci, pokud to vyžaduje její zdravotní stav. Zaměstnavatel je povinen se s ní domluvit na úpravě pracovních podmínek. Pokud to není možné, musí ji uvolnit z práce s nárokem na náhradu mzdy. Důležité je, aby těhotná žena informovala svého zaměstnavatele o svém stavu a o všech změnách. Měla by mu také předložit lékařské potvrzení o svém těhotenství. V případě, že se těhotná žena necítí na pracovišti bezpečně, má právo odmítnout práci, která ohrožuje její zdraví nebo zdraví dítěte.

Nárok na mateřskou dovolenou
Nárok na mateřskou dovolenou nevzniká automaticky narozením dítěte. Musí být splněny určité podmínky stanovené zákoníkem práce. Zákoník práce z roku 2023 upravuje pravidla pro čerpání mateřské dovolené. Budoucí maminka musí být účastna nemocenského pojištění, a to zpravidla po dobu alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Délka zaměstnání a placení pojistného hrají klíčovou roli. Zaměstnaná žena, která splňuje podmínky, má nárok na mateřskou dovolenou v délce 28 týdnů. V případě narození vícerčat se dovolená prodlužuje na 37 týdnů. O mateřskou dovolenou je nutné požádat příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, a to prostřednictvím formuláře. K žádosti se dokládá potvrzení o termínu porodu od lékaře. Během mateřské dovolené je žena finančně zabezpečena prostřednictvím peněžité pomoci v mateřství, která je vyplácena Českou správou sociálního zabezpečení. Výše dávky se odvíjí od předchozího příjmu. Zákoník práce chrání těhotné ženy a matky malých dětí. Zaměstnavatel nesmí dát těhotné ženě výpověď z pracovního poměru. Po skončení mateřské dovolené má žena právo vrátit se na svou původní pozici.
Rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek je určen k zajištění péče o dítě v prvních letech jeho života. Jeho výše se odvíjí od předchozích příjmů rodiče, který o něj žádá, a od zvolené délky čerpání. V roce 2023 zůstává celková výše rodičovského příspěvku 300 000 Kč. Rodiče si mohou zvolit délku čerpání, a to až do čtyř let věku dítěte. Zákoník práce garantuje matce po dobu těhotenství a šestinedělí plnou mzdu nebo plat. Po skončení této doby nastupuje na tzv. mateřskou dovolenou, během níž pobírá peněžitou pomoc v mateřství. Po jejím skončení pak může nastoupit otec na rodičovskou dovolenou a čerpat rodičovský příspěvek. Zákoník práce chrání těhotné ženy a matky malých dětí před výpovědí. Zaměstnavatel nesmí dát těhotné ženě ani matce do konce devátého měsíce po porodu výpověď, s výjimkou některých specifických případků, jako je například zrušení firmy. Tyto změny v zákoníku práce od roku 2023 přinášejí větší flexibilitu a ochranu pro rodiče malých dětí.
Pružná pracovní doba
Zákoník práce 2023 s sebou přináší některé novinky, které se dotýkají i pružné pracovní doby v souvislosti s těhotenstvím. Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně, které kojí, mají podle zákoníku práce nárok na zvláštní ochranu. V rámci této ochrany jim musí zaměstnavatel vycházet vstříc i v otázce pracovní doby. Pokud povaha práce těhotné zaměstnankyně nebo zaměstnankyně, která kojí, neumožňuje vykonávat ji na původním pracovišti, je zaměstnavatel povinen přeřadit ji na jinou práci. Tato práce by měla být pro zaměstnankyni vhodná s ohledem na její stav a zároveň by měla odpovídat její kvalifikaci. V případě, že zaměstnavatel nemá k dispozici vhodnou práci, na kterou by mohl těhotnou zaměstnankyni nebo zaměstnankyni, která kojí, přeřadit, může zaměstnankyně zůstat doma s nárokem na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Je důležité zdůraznit, že všechna tato opatření se vztahují i na zaměstnankyně, které jsou v prvních šesti měsících po skončení mateřské dovolené. Zákoník práce tak poskytuje těhotným zaměstnankyním a zaměstnankyním, které kojí, širokou škálu ochranných opatření, která by měly zajistit jejich bezpečnost a zdraví i zdraví jejich dětí.

Zákaz diskriminace
Zákoník práce v roce 2023 přináší důležitá ustanovení týkající se zákazu diskriminace těhotných žen a matek. Zaměstnavatel nesmí znevýhodňovat ženu z důvodu těhotenství, mateřství nebo rodičovství v žádné oblasti pracovněprávních vztahů. To se týká například náboru, odměňování, povýšení, vzdělávání nebo propouštění. Zaměstnavatel se nesmí ženy ptát na to, zda je těhotná, plánuje těhotenství nebo zda kojí. Výjimkou jsou pouze případy, kdy je těhotenství nebo mateřství neslučitelné s výkonem práce, a to na základě lékařského posudku.
V praxi to znamená, že zaměstnavatel nesmí odmítnout přijmout ženu do práce jen proto, že je těhotná. Stejně tak nesmí těhotnou ženu propustit z důvodu jejího těhotenství. Pokud by tak učinil, jednalo by se o diskriminaci. Zákoník práce chrání i ženy, které se vracejí z mateřské nebo rodičovské dovolené. Zaměstnavatel jim musí po návratu poskytnout stejnou nebo obdobnou práci, jakou vykonávaly před odchodem. Ženy se tak nemusí bát ztráty zaměstnání nebo zhoršení pracovních podmínek z důvodu mateřství.
Pracovní neschopnost v těhotenství
Těhotenství je pro ženu nádherné období, ale přináší s sebou i některé změny v pracovním životě. Zákoník práce v roce 2023 nadále chrání těhotné ženy a poskytuje jim řadu práv a výhod. Pokud nastane situace, kdy těhotná žena není schopna vykonávat svou práci z důvodu těhotenství, má nárok na pracovní neschopnost. Těhotná žena má nárok na pracovní neschopnost v případě, že její zdravotní stav neumožňuje výkon práce z důvodu těhotenství. O vystavení pracovní neschopnosti v tomto případě rozhoduje lékař. Délka pracovní neschopnosti se odvíjí od individuálního zdravotního stavu ženy. Během pracovní neschopnosti náleží těhotné ženě náhrada mzdy. Prvních 14 dní hradí zaměstnavatel, poté přebírá platby stát. Výše náhrady mzdy se odvíjí od dosavadního příjmu ženy. Zákoník práce chrání těhotné ženy před výpovědí z pracovního poměru. Výjimku tvoří pouze některé specifické případy, například zánik zaměstnavatele. Těhotné ženy mají nárok na přestávky v práci v souvislosti s těhotenstvím, například na návštěvu lékaře. Zaměstnavatel je povinen těmto přestávkám vyhovět.

Vlastnost | Před rokem 2023 | Od roku 2023 |
---|---|---|
Délka mateřské dovolené | 28 týdnů | 28 týdnů |
Návrat do práce po mateřské
Návrat do práce po mateřské dovolené je pro mnoho žen velkou změnou. Zákoník práce 2023 přináší některé novinky, které se týkají i mateřské a rodičovské dovolené. Délka mateřské dovolené zůstává stejná, tedy 28 týdnů u jednoho dítěte a 37 týdnů u vícerčat. Co se týče rodičovské dovolené, ta je od roku 2023 flexibilnější. Rodičovská dovolená je určena pro oba rodiče a trvá do tří let věku dítěte. Rodiče se mohou v péči o dítě střídat, a to i opakovaně. Zákoník práce 2023 klade důraz na ochranu zdraví těhotných žen a kojících matek. Zaměstnavatel je povinen přizpůsobit pracovní podmínky těhotné zaměstnankyni tak, aby nedošlo k ohrožení jejího zdraví nebo zdraví dítěte. To se týká například úpravy pracovní doby, převedení na jinou práci nebo zákazu práce přesčas. Kojící matky mají nárok na přestávky na kojení, a to nejméně dvakrát denně po dobu půl hodiny, pokud pracují alespoň šest hodin denně. Návrat do práce po mateřské dovolené může být náročný, ale s dobrou přípravou a znalostí svých práv to zvládnete.
Zákoník práce v roce 2023 přináší těhotným ženám silnou ochranu, která jim umožňuje skloubit mateřství s kariérou bez zbytečných obav.
Eliška Nováková
Změna pracovní smlouvy
Změna pracovní smlouvy během těhotenství se řídí Zákoníkem práce a pravidly platnými od roku 2023. Zaměstnavatel nesmí jednostranně měnit pracovní podmínky těhotné zaměstnankyně, pokud s ní o tom neuzavře písemný dodatek k pracovní smlouvě. Tento dodatek musí být pro zaměstnankyni výhodnější nebo alespoň neutrální. Zaměstnavatel tedy nemůže těhotné ženě bez jejího souhlasu snížit mzdu, změnit rozvržení pracovní doby nebo ji převést na jinou práci.

Výjimkou jsou případy, kdy je změna nezbytná z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti těhotné zaměstnankyně. V takovém případě může zaměstnavatel jednostranně změnit pracovní podmínky i bez souhlasu zaměstnankyně, ale pouze v nezbytném rozsahu a na nezbytně nutnou dobu. Zaměstnavatel je povinen se s těhotnou zaměstnankyní o změně pracovní smlouvy předem poradit a vzít v úvahu její názor.
Těhotná zaměstnankyně má právo odmítnout změnu pracovní smlouvy, pokud by pro ni byla nevýhodná. V takovém případě ji zaměstnavatel nesmí propustit ani jinak znevýhodňovat. Pokud má zaměstnankyně pochybnosti o tom, zda je změna pracovní smlouvy v souladu se zákoníkem práce, může se obrátit na inspektorát práce nebo na soud.
Podpora odborů
Odborové organizace hrají klíčovou roli v ochraně práv těhotných žen na pracovišti. Zákoník práce jim garantuje širokou škálu práv, ale je nezbytné, aby se jich ženy aktivně domáhaly. Právě zde přichází na řadu podpora odborů. Odbory pomáhají s pochopením komplexních pravidel zákoníku práce týkajících se těhotenství, jako jsou nároky na mateřskou a rodičovskou dovolenou, ochrana proti diskriminaci a propuštění z práce. Mohou ženám poskytnout rady ohledně jejich práv a povinností, a to jak během těhotenství, tak i po porodu.
Důležitou součástí činnosti odborů je i kolektivní vyjednávání. Prostřednictvím kolektivních smluv se odbory snaží pro těhotné ženy a matky malých dětí vyjednat výhodnější podmínky, než jaké jim garantuje zákoník práce. Může se jednat například o delší placenou dovolenou, příspěvky na péči o dítě nebo flexibilnější pracovní dobu. Odbory také pomáhají řešit případné spory se zaměstnavatelem, ať už se jedná o diskriminaci, nezákonné propuštění nebo neposkytnutí práv, na která má těhotná žena ze zákona nárok.
Publikováno: 28. 06. 2024
Kategorie: právo