Dovolená na dohodu o provedení práce: Co potřebujete vědět?

Dovolená Dohoda O Provedení Práce

DPP a nárok na dovolenou

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbená forma krátkodobé výpomoci. Co se ale stane s dovolenou, když pracujete na DPP? Máte na ni vůbec nárok? I na dohodu o provedení práce se nárok na dovolenou vztahuje. Zákoník práce totiž rozlišuje pouze zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné. Nárok na dovolenou nevzniká automaticky po podpisu DPP, ale až po odpracování alespoň 60 dnů v roce u stejného zaměstnavatele. Za odpracovaný den se přitom považuje i den, kdy jste byli připraveni k práci, ale zaměstnavatel vám ji nezadal. Délka dovolené se pak odvíjí od počtu odpracovaných dnů. Pokud jste u zaměstnavatele odpracovali v daném roce méně než 60 dnů, nárok na dovolenou vám nevzniká. V opačném případě vám za každých 21 odpracovaných dnů náleží 1/12 dovolené.

Výpočet dovolené na DPP

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbenou formou krátkodobé výdělečné činnosti. Mnoho lidí si klade otázku, zda jim v rámci DPP náleží i dovolená. Odpověď je ano, i při práci na DPP máte ze zákona nárok na dovolenou. Výpočet dovolené na DPP se liší od výpočtu u běžného pracovního poměru. Základní pravidlo zní, že za každých 18 odpracovaných dnů vám náleží 0,4 dne dovolené. Pro výpočet je tedy důležité evidovat všechny odpracované dny. Důležité je zmínit, že do odpracovaných dnů se počítají pouze dny, kdy jste skutečně pracovali. Nemoc, dovolená nebo jiné překážky v práci se do tohoto výpočtu nezapočítávají. Nárok na dovolenou vzniká až po odpracování 60 dnů v témže kalendářním roce u stejného zaměstnavatele. Pokud tedy u jednoho zaměstnavatele odpracujete během roku méně než 60 dnů, nárok na dovolenou vám nevznikne. V případě, že váš pracovní poměr na DPP skončí dříve, než vyčerpáte všechnu dovolenou, máte nárok na její proplacení. Dovolená se proplácí ve výši průměrného výdělku. Je důležité si uvědomit, že ačkoliv je DPP specifickou formou pracovního vztahu, stále vám v rámci ní náleží základní pracovní práva, včetně práva na dovolenou.

Pracovní dny a dovolená

Dohoda o provedení práce s sebou nenese nárok na dovolenou tak, jak ho známe u klasického pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na základě této dohody nemá ze zákona nárok na placené volno. To ale neznamená, že si nemůže odpočinout. Možnost čerpání volna a jeho případné finanční ohodnocení je na vzájemné domluvě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Vše by mělo být jasně stanoveno v dohodě o provedení práce. Zaměstnavatel tak může pracovníkovi nabídnout například náhradu mzdy za dny volna formou vyšší hodinové sazby. Je důležité si uvědomit, že dohoda o provedení práce je specifický typ pracovního vztahu a liší se od klasického pracovního poměru.

Evidence odpracovaných hodin

Pro správné vypočítání dovolené u dohody o provedení práce je klíčové vést evidenci odpracovaných hodin. Tuto evidenci má ze zákona povinnost vést zaměstnavatel. Zaměstnanec by si ale měl pro vlastní potřebu odpracované hodiny hlídat také, aby předešel případným sporům. Evidenci lze vést v papírové nebo elektronické podobě. Důležité je, aby obsahovala datum, začátek a konec pracovní doby a celkový počet odpracovaných hodin za daný den. Na základě této evidence pak lze snadno určit nárok na dovolenou. Za každý odpracovaný den, na který připadá jedna hodina a více, náleží zaměstnanci na DPP poměrná část dovolené. Pamatujte, že dovolená je důležitá pro váš odpočinek a načerpání nových sil. Nebojte se o ni požádat a v případě nejasností se obraťte na svého zaměstnavatele nebo na příslušný odborový orgán.

Náhrada mzdy za dovolenou

U dohody o provedení práce není ze zákona nárok na dovolenou, a proto se ani nevyplácí náhrada mzdy za dovolenou. Dohoda o provedení práce je specifická tím, že se s ní nepojí klasické benefity jako u běžného pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na základě dohody o provedení práce si buduje nárok na dovolenou až v momentě, kdy jeho odměna přesáhne 10 000 Kč za kalendářní měsíc. V takovém případě mu vzniká nárok na poměrnou část dovolené. Důležité je si uvědomit, že i když odměna překročí 10 000 Kč, nevzniká nárok na celou dovolenou, ale pouze na její poměrnou část. Výpočet poměrné části dovolené se odvíjí od počtu odpracovaných dnů v měsíci.

Dohoda o provedení práce je specifickým typem pracovněprávního vztahu, který s sebou nenese nárok na dovolenou v klasickém smyslu.

Zdeněk Pospíšil

Čerpání dovolené na DPP

Dohoda o provedení práce (DPP) je specifický typ pracovního poměru, který se liší od klasického zaměstnání. Na DPP se nevztahují všechny standardní podmínky, včetně dovolené. Zaměstnanec pracující na DPP nemá ze zákona nárok na placenou dovolenou. Zákoník práce garantuje placenou dovolenou pouze zaměstnancům v pracovním poměru na hlavní pracovní poměr nebo na zkrácený úvazek. Nicméně, i když zákon neukládá povinnost poskytovat dovolenou na DPP, je možné se s zaměstnavatelem domluvit na neplaceném volnu. Tato možnost by měla být zahrnuta přímo v dohodě o provedení práce. V případě, že se zaměstnanec s zaměstnavatelem nedohodne jinak, nárok na dovolenou nevzniká a zaměstnanec si volno čerpá na vlastní náklady.

Nespotřebovaná dovolená

V případě dohody o provedení práce, která je specifická svým krátkým časovým rámcem a omezeným rozsahem práce (maximálně 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele), se nejedná o klasický pracovní poměr. Z principu věci tedy nevzniká nárok na dovolenou tak, jak ho známe u běžných pracovních poměrů. Dohoda o provedení práce je koncipována jako jednorázový úkol s jasně stanoveným rozsahem a odměnou. Zákoník práce s dovolenou v rámci dohody o provedení práce nepočítá. To ovšem neznamená, že by si strany nemohly v rámci dohody o provedení práce sjednat podmínky odpočinku nebo finanční kompenzaci, která by dovolenou nahrazovala. Vždy je ale nutné toto ujednání zformulovat písemně přímo v dohodě o provedení práce.

Dovolená vs. Dohoda o provedení práce
Vlastnost Zaměstnanec Dohoda o provedení práce
Nárok na dovolenou Ano Ne přímo, ale lze sjednat poměrnou část
Minimální délka dovolené 4 týdny (20 dní) -

Ukončení DPP a dovolená

Ukončení dohody o provedení práce (DPP) a dovolená jsou témata, která často vyvolávají otázky. Co se stane s nevyčerpanou dovolenou, když DPP končí? Máte na ni nárok? Odpověď je jednoduchá: Ano, i při práci na DPP máte nárok na dovolenou, a to poměrnou část odpovídající odpracované době. Pokud dovolenou nestihnete vyčerpat do skončení DPP, máte nárok na proplacení náhrady za nevyčerpanou dovolenou. Tuto náhradu vám musí vyplatit zaměstnavatel v poslední výplatě po skončení DPP. Pamatujte, že je důležité se seznámit s podmínkami ukončení DPP a s informacemi o dovolené v rámci DPP, které by měly být součástí vaší dohody.

Dohoda o čerpání dovolené

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbenou formou krátkodobé výpomoci. Co se ale stane, když během sjednané doby onemocníte nebo si chcete vzít dovolenou? Nárok na dovolenou v klasickém slova smyslu u DPP neexistuje. Zákoník práce nestanovuje pro DPP placenou dovolenou jako u klasického pracovního poměru. To ale neznamená, že si nemůžete vzít volno. Svou nepřítomnost je ale potřeba předem probrat s vaším zaměstnavatelem a dohodnout se na dalším postupu. Ideálně písemnou formou, ať se vyhnete případným nedorozuměním. Zaměstnavatel vám volno může poskytnout placené i neplacené, záleží čistě na vaší vzájemné dohodě.

Nejčastější dotazy k dovolené na DPP

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbená forma krátkodobé výpomoci. Co se ale týká dovolené, panuje mezi lidmi spousta nejistoty. Máte nárok na dovolenou i při práci na DPP? Odpověď zní ano, i když s drobnými odlišnostmi. Na dovolenou máte nárok, pokud v daném kalendářním roce odpracujete alespoň 40 hodin. Za každou odpracovanou hodinu vám poté náleží poměrná část dovolené. Výpočet je jednoduchý - délka dovolené se řídí zákoníkem práce a v zásadě platí, že za 1 odpracovaný týden máte nárok na 2 dny dovolené. Pokud tedy odpracujete 40 hodin, což odpovídá zhruba 5 pracovním dnům, máte nárok na 2 dny dovolené. Důležité je pamatovat, že dovolená se nezaokrouhluje nahoru. Pokud vám tedy vyjde například 1,8 dne dovolené, máte nárok pouze na 1 den. A jak je to s proplacením dovolené na DPP? Dovolená se na DPP neproplácí, ale čerpá.

Publikováno: 14. 11. 2024

Kategorie: práce